Facebook Google+ Twitter

Rzeź niewiniątek, czyli "Lwowskie Orlęta"

Obrona Lwowa przez młodych Polaków to piękna karta historii naszego narodu. O tych młodych rodakach - Orlętach Lwowskich, o ich walce i poświeceniu w obronie polskiego Lwowa, w sposób realistyczny i fascynujący opowiada książka prof. Stanisława Sławomira Nicieji pt. "Lwowskie orlęta".

Okładka książki Stanisława Sławomira Nicieji pt. "Lwowskie orlęta" / Fot. Okładka książki"Legenda Orląt Lwowskich, polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski, powstała tuż po zakończeniu walk o Lwów. Bohaterstwo młodych lwowian inspirowało do działania polityków, pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy. Wyrazem hołdu dla bezgranicznego poświęcenia chłopców i dziewcząt, oprócz wierszy, piosenek, książek i obrazów, stał się Cmentarz Orląt - miejsce patriotycznych obchodów i zadumy nad trudną historią Polski. Opis walk o Lwów w latach 1918-1920, sylwetki bohaterskich obrońców miasta, powstawanie i miejsce legendy Orląt w historycznej świadomości Polaków to treść tej książki."

Tyle mówi nam opis z okładki. A co daje nam lektura książki?

Historii Orląt Lwowskich nikomu przedstawiać nie trzeba. Książka prof. Nicieji jest pięknym dokumentem walk młodych Polaków o Lwów. Przedstawia nie tylko poszczególne postaci, ale pokazuje genezę konfliktu. Ukazuje nam ówczesny Lwów i sytuację polityczną, która popchnęła młodych chłopców do walki. Z kronikarską dokładnością odzwierciedla realia tamtych wydarzeń. Posługuje się wieloma źródłami: a to czyjeś pamiętniki i wspomnienia, a to już wcześniej powstały dokument. Następnie ukazuje nam historię powstawania tej pięknej nekropolii, jaką niewątpliwie jest cmentarz Orląt Lwowskich, od czasów powojennych, aż do jej otwarcia 24 czerwca 2005 r. przez prezydentów Ukrainy i Polski - Wiktora Juszczenki i Aleksandra Kwaśniewskiego.

W książce tej nie zabrakło również, jak napisał Autor w epilogu, "faktów i biografii najwybitniejszych postaci, które wywarły największy wpływ na tworzącą się legendę Orląt Lwowskich i słynnego lwowskiego cmentarza".

Książka ta to nie tylko dokument. To fascynująca opowieść o ludziach z krwi i kości. Nie zabrakło w niej opowieści bliskich i krewnych Orląt. Autor cytuje wiele listów, które otrzymywał, a które obrazowały kolejne dramatyczne historie z tamtego okresu.

Dzieło liczy ponad 300 stron i jest zilustrowane około stoma fotografiami. Pozycja ta zawiera również indeks nazwisk oraz wykaz szkół, które noszą imię Orląt Lwowskich oraz bogatą bibliografię, dotyczącą Orląt i cmentarza.

Każdy historyk - profesjonalista i amator, a także pasjonat historii naszej Ojczyzny powinien przeczytać tę książkę, do czego gorąco namawiam.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

(+)

Do tego zacny autor.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydawnictwo "Iskry"
Polecam, rzeczywiście ciekawa pozycja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym to przeczytać.Kto ją wydał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.