Facebook Google+ Twitter

Rzeźbiarz Olaf Brzeski gościem Tarnowskiego BWA

1.6.2010 r. w Galerii Miejskiej w Tarnowie zakończyła się II edycja projektu "Alfabet Polski:2". Ostatnim artystą prezentującym się w cyklu był młody wrocławski rzeźbiarz Olaf Brzeski, na stałe współpracujący z warszawską galerią "Czarna".

Olaf Brzeski. / Fot. Łukasz GinalskiInspiracją twórcy jest destrukcja, przemijanie, rozkład, niewyjaśnione zjawiska takie jak samospalenie ludzkiego ciała.

Bardzo precyzyjnie wykonane wystawy świadczą o dużej wrażliwości i nieograniczonej wyobraźni rzeźbiarza. Prace jednocześnie są spójne i logiczne, każdy odbiera je na swój sposób - ale motyw przewodni w postaci nadrzędnego hasła jest jasny i czytelny dla wszystkich. Przykładem może być instalacja przedstawiająca szafę oświetloną czerwonym światłem z pustym postumentem, obok którego znajduje się rzeźba o nieokreślonym kształcie - skojarzenie nasuwa się praktycznie samo, zwierzątko w terrarium w ogrodzie zoologicznym, które przeważnie nie jest tam gdzie jest nasz wzrok, obserwatorzy muszą je sami znaleźć ponieważ jest to stworzenie żywe, a nie martwy ustawiony przez człowieka przedmiot.

Twórca prezentujący swoje projekty. / Fot. Łukasz GinalskiInnym projektem Olafa Brzeskiego pokazywanym podczas wczorajszej autorskiej prezentacji była praca ukazująca nieudaną ucieczkę rzeźby z ciężkiej gabloty. W czasie tej próby istota wyrzeźbiona przez artystę uległa samozagładzie - i zniszczona leży w częściowo rozbitym pojemniku. Praca pokazywana była w warszawskiej "Zachęcie".

Jak wspomniałem wcześniej Olaf Brzeski sięga również do tragicznych sytuacji, takich jak na przykład samospalenie ciała podczas snu. Wykorzystując niecodzienny materiał, jakim jest sadza, artysta stworzył dynamiczną rzeźbę czarnego duszącego dymu, unoszącego się nad szczątkami zwęglonego ciała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.