Facebook Google+ Twitter

Rzeźby Moniki Osieckiej promują Polskę w Genewie

Przyjęcie zorganizowane z okazji święta 3 Maja przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, uświetnił wernisaż prac polskiej rzeźbiarki i pisarki Moniki Osieckiej.

 / Fot. Monika OsieckaMonika Osiecka, absolwentka warszawskiej ASP oraz rzeźbiarka wywodząca się z grupy artystycznej Grzegorza Kowalskiego, podczas uroczystej kolacji z okazji święta 3 Maja
w Genewie, zaprezentowała 25 rzeźb z brązu, alabastru i granitu. Artystka w swoich pracach inspiruje się kulturą antyczną, starożytnym Egiptem i Babilonem, ze sztuki współczesnej – dziełami Brancusiego i Dunikowskiego. W dziełach, które tworzy, stara się uchwycić intymność i znaleźć najprostsze formy ucieleśniające odwieczne archetypy, dążąc do nowej syntezy. Kolekcja jej prac składa się przede wszystkim z aktów kobiecych i rzeźby abstrakcyjnej.
Sztuka Moniki Osieckiej zafascynowała szwajcarską publiczność na wystawie w Galerii Bachlechner koło Zürichu. Jest drugim polskim artystą, po Janie Januarym Jańczaku, który wystawił tam swoje prace. Hans Bachlechner zapowiedział wieloletnią współpracę z Moniką Osiecką: „Bardzo dokładnie dobieram artystów i jestem pod wrażeniem. To artystka o dużym potencjale, zawierająca w swoich dziełach tak ogromną siłę wypowiedzi. I to mnie właśnie fascynuje.”
Podczas uroczystej kolacji, oprócz rzeźb, zaprezentowano książkę Moniki Osieckiej „Fragmenty lustra” – niezwykle rzadkie wśród współczesnych artystów połączenie prezentacji twórczości oraz literackiego autokomentarza. Jest to dziennik intymny, w którym autorka mówi szczerze o ważnych obszarach w swoim życiu jako życiu kobiety - artystki: macierzyństwie i twórczości, kobiecości i emocjonalności. W książce słowa uzupełniają obrazy, obrazy odsyłają do zapisków i autokomentarzy na temat własnej twórczości i życia. Poetyckie sentencje i wiersze towarzyszą rzeźbiarce od czasów studiów.
Wystawa rzeźb Moniki Osieckiej będzie gościć w Stałym Przedstawicielstwie RP w Genewie
do połowy czerwca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.