Facebook Google+ Twitter

Rzeźby ze Stadionu X-lecia znajdą miejsce w Narodowym Centrum Sportu

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-04-10 07:42

Rzeźby, płaskorzeźby, tablice pamiątkowe i granitowe schody ze Stadionu Dziesięciolecia zostaną zachowane i wyeksponowane wewnątrz nowego Stadionu Narodowego - poinformował rzecznik Narodowego Centrum Sportu Marcin Hadaj.

Słynna rzeźba "Sztafeta", autorstwa prof. Adama Romana, stojąca przy wejściu na Stadion Dziesięciolecia od strony Saskiej Kępy, znajdzie się prawdopodobnie w alei prowadzącej od głównego wejścia, czyli od strony Wisły, w kierunku trybun i boiska, wewnątrz nowego stadionu.

Ostateczna lokalizacja rzeźby nie została jeszcze wyznaczona, ale na pewno znajdzie się dla niej miejsce pod dachem - zapowiada Michał Borowski, prezes Narodowego Centrum Sportu. Jego zdaniem nie tylko pozwoli to wyeksponować to dzieło w godnym miejscu, ale i ułatwi konserwację i pozwoli zachować ją w dobrym stanie bez wielkich nakładów finansowych.

Płaskorzeźba przedstawiająca sportowców uprawiających różne dyscypliny, znajdująca się obecnie na frontonie budynku Centralnego Ośrodka Sportu po północnej stronie stadionu, zostanie zdemontowana i również przeniesiona do wnętrza Stadionu Narodowego. Prawdopodobnie ozdobi ścianę jednej z licznych restauracji, które planowane są we wnętrzach nowej areny.

"Również tablica pamiątkowa, przypominająca o tragicznych wojennych losach polskich olimpijczyków zamordowanych przez hitlerowców zostanie zamontowana w honorowym miejscu. Za wcześnie przesądzać gdzie, ale poleciliśmy projektantom stadionu, aby znaleźli miejsce najlepsze z możliwych" - dodaje
Borowski.

Narodowe Centrum Sportu planuje również wykorzystać kilkaset granitowych schodów, które dzisiaj łączą średni poziom stadionu z najwyższym.

W lipcu ubiegłego roku stanowisko w sprawie zachowania
tablic pamiątkowych i rzeźby "Sztafeta" ze Stadionu Dziesięciolecia uchwaliła Rada Warszawy. Stołeczni radni uznali, że tablice i rzeźby "stanowią część pamięci narodowej i jako takie powinny zostać zachowane i umieszczone w nowych obiektach Narodowego Centrum Sportu, które zastąpi Stadion Dziesięciolecia".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.