Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzuć papierosy razem z nami - trudne początki

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
co właściwie chcemy rzucić?
co właściwie chcemy rzucić?
Wczoraj prosiłam was o napisanie, dlaczego właściwie palicie. Odzewu nie ma... Być może nasza motywacja nie jest tak silna jak uzależnienie. Dlatego dziś słów kilka o motywacji i działaniu nikotyny na organizm.

Decyzja o rozstaniu z nałogiem zawsze wiąże się z konfliktem wewnętrznym. Chcemy rzucić, ale jednocześnie chcemy palić. Można powiedzieć, że tak naprawdę palacze, nawet ci, którzy już zdecydowali się rzucić palenie, wcale nie chcą rozstać się z papierosami... Chcielibyśmy natomiast, żeby palenie nie wiązało się z kosztami, żeby nie śmierdziało, żeby nie powodowało raka i nie przeszkadzało innym. Słowem, nasze faktyczne cele w rzucaniu to dążenie do "rzucenia" konsekwencji palenia, a nie zaś do rzucenia papierosów. Bo, powiedzmy sobie szczerze, gdyby nie negatywy, czy chcielibyśmy pozbawiać się opisanych w poprzednim tekście przyjemności? Na pewno nie. Przynajmniej nie na pierwszy "rzut oka", czy raczej "rzut myślenia".

Co właściwie chcemy rzucić?
Powiedzenie sobie szczerze, dlaczego właściwie palę (do czego nadal gorąco zachęcam) pomaga na pewno zrozumieć ten paradoks. Palę, bo papierosy "skojarzyły się" z przyjemnościami - chwilą zadumy, dobrym smakiem obiadu - jeśli palimy po - seksem, książką, przyjemną poranną kawą, miłym towarzystwem z biura. Słowem, niczym psy Pawłowa, my palacze wykształciliśmy sobie odruch kojarzenia przyjemności z papierosem.

Podobny objaw (skojarzenia) można zresztą zauważyć, gdy zapalamy w stresie, co natychmiast nas uspokaja. Fizjologicznie nie ma takiej możliwości - nikotyna jest środkiem pobudzającym, stymulującym układ nerwowy. W żadnym wypadku nie jest substancją uspokajającą.

Nikotyna w ogóle jest substancją ciekawą
Jej uzależniające działanie jest, zdaniem niektórych badaczy, silniejsze niż heroiny. Nie oznacza to, że uzależnia szybciej, lecz że uzależnia mocniej. Wiąże się to między innymi z wspomnianym wyżej działaniem pobudzającym - nikotyna wzmaga wydzielanie adrenaliny (palenie jest przyjemne). Inną właściwością palenia jest natychmiastowy "kop" nikotynowy - już kilka sekund po zaciągnięciu się papierosem, działanie nikotyny na organizm jest pełne. Palaczom polecam sprawdzenie na sobie doświadczalnie stwierdzonego faktu - 20 minut po spożyciu dawki nikotyny jej poziom gwałtownie spada... i dlatego największą chęć na zapalenie papierosa mamy około 20 minut po skończeniu poprzedniego.

Inną przyjemną cechą nikotyny jest utrzymywanie wysokiego poziomu dopaminy w mózgu. A dopamina jest neuroprzekaźnikiem zwanym "hormonem szczęścia".

Z mniej ciekawych właściwości nikotyny należy wspomnieć, że uzależnia fizycznie, a rzucenie papierosów wiąże się z objawami zespołu abstynencyjnego - ale o tym w kolejnej części naszego cyklu. Dziś ponawiam swój apel o przyłączanie się do naszej akcji - rzucamy papierosy razem, w internetowej gazecie Wiadomości24.pl. Nasz pierwszy dzień bez papierosa już 1 stycznia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto