Facebook Google+ Twitter

Rzym czeka na najlepszych pływaków

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-12 16:06

Już w najbliższy piątek rozpoczynają się XIII w historii MŚ w pływaniu. Znowu będą one rekordowe, na starcie zobaczymy niemal 2800 zawodników z 200 krajów, w tym liczną 26-osobową reprezentację z Polski.

W sezonie poolimpijskim w wielu dyscyplinach następuję "rozprężenie". Czołowi zawodnicy odpuszczają sobie rywalizację w poważnych zawodach i z perspektywy widza (np. Otylia Jędrzejczak) obserwują zmagania kolegów. Pływanie nie jest tutaj wyjątkiem. Wielu światowej klasy pływaków zapowiedziało, że do Rzymu na MŚ nie pojedzie, np. Lezak, Kitajima, Manaudou, a z naszego podwórka Jędrzejczak i obrońca tytułu na 1500 m stylem dowolnym - Sawrymowicz (akurat jego zmogła choroba), a to nie koniec listy nieobecnych. Na rzymskim Foro Italico zobaczymy jednak inne wielkie gwiazdy światowego pływania. Phepls, Peirsol, Priłukow, Pellegrini czy Hoff to tylko nieliczne nazwiska, które mają zelektryzować publiczność na całym świecie.

Zanim dojdzie do poolimpijskich rewanżów na 50 metrowym basenie, czyli esencji zawodów pływackich, do rywalizacji o medale przystąpią: skoczkowie do wody, pływacy długodystansowi, pływaczki synchroniczne oraz żeńskie i męskie drużyny w piłce wodnej. Dla większości z nas są to "egzotyczne" konkurencje, które jednak wchodzą w skład MŚ w pływaniu. Niestety w żadnej z nich nie będziemy mieli reprezentantów.

Na emocje związane ze startami biało-czerwonych będziemy musieli poczekać do drugiej fazy mistrzostw (od 26 lipca do 2 sierpnia), kiedy to do rywalizacji przystąpią pływacy klasyczni.
Do stolicy Włoch wyrusza liczna, bardzo odmłodzona, 26-osobowa kadra z Polski. Większość kadrowiczów minima na MŚ wypełniła podczas majowych MP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przypomnijmy, że były to świetne zawody w wykonaniu naszych pływaków, którzy pobili wiele rekordów kraju i życiowych. Trzeba jednak przypomnieć, że owe znakomite rezultaty zostały pobite w nowych kostiumach nazywanych "kostiumami III generacji", które po IO w Pekinie robią zawrotną karierę wśród pływaków. Ta "kostiumowa" rewolucja pozwoliła, w samej tylko pierwszej połowie 2009 roku, poprawić kilkanaście rekordów świata. Międzynarodowa Federacja Pływacka zwlekała z ostateczną decyzją w sprawie uznania rekordów uzyskanych w "kosmicznych strojach" i dopuszczenia startowania w nich na międzynarodowych imprezach. Ostatecznie wszystkie wyniki uznano, a na MŚ w Rzymie pływacy będą mogli startować w "super wypornych" kostiumach.
FINA ugięła się tym samym pod presją lobby producentów strojów, jednocześnie umywając ręce od domniemanej nierówności w startach pływaków. Pytanie tylko, jaka część pływaków i z których krajów pozwoli sobie na starty w bardzo drogich kostiumach, tylko częściowo finansowanych przez krajowe federacje? Miejmy nadzieję, że z pięknej i bardzo popularnej dyscypliny olimpijskiej nie zrobi się drugiej "Formuły 1".
Mateusz Sawrymowicz nie obroni w Rzymie tytułu mistrza świata wywalczonego na dystansie 1500m przed dwoma laty, tuż przed mistrzostwami zmogła go poważna choroba- mononukleoza / Fot. PAP

Wracając do polskiej kadry trzeba powiedzieć, że w większości składa się ona z utalentowanych, ale bardzo młodych zawodników. Naziębło, Olczak, Szczepaniak, Załuski, Rurak czy Jasiński to nazwiska które niewiele mówią polskiemu kibicowi. Przyzwyczajeni do sukcesów polskich pływaków w ostatnich latach oczekujemy kolejnych medali, ale po klęsce na IO w Pekinie trudno spodziewać się fajerwerków. Trzeba jasno powiedzieć, że na MŚ w Rzymie ciężko wskazać "pewniaka" do medalu. Tym bardziej, że nie zobaczymy tam naszej multimedalistki Otyli Jędrzejczak, a także wspomnianego wcześniej Sawrymowicza i Przemysława Stańczyka. Liderami naszej kadry powinni być zatem doświadczeni: Paweł Korzeniowski i Bartosz Kizierowski. a także sprinterka Agata Korc, którzy mają szanse na medale. Poza tym liczymy na 5-6 finałów z udziałem polskich zawodników i kilka rekordów krajów - wtedy te mistrzostwa będziemy mogli uznać za udane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.