Facebook Google+ Twitter

Rzym. Rusza wielki remont i renowacja słynnego Koloseum

Zbudowane blisko 2 tys. lat temu słynne Koloseum, będące w starożytności oficjalnie Amfiteatrem Flawiuszów, nazywane amfiteatrem w Rzymie, wzniesione przez cesarzy z dynastii Flawiuszów – zaczęło w ostatnich latach mocno podupadać.

Rzymskie Koloseum cesarzy z dynastii Flawiuszów zaczęło się kruszyć i sypać. W ostatnich latach odczuło bardzo duże zniszczenia. Kuracja wzmacniająca okazała się niezbędna i możliwie najszybsza. Należy nie tylko odnowić i wzmocnić stare, nadwątlone czasem i warunkami atmosferycznymi, mury, ale też przywrócić im właściwy, pierwotny koloryt, kształt i wygląd.

Władze Wiecznego Miasta – Rzymu – postanowiły wreszcie przystąpić do dzieła. O pieniądze zabiegały od trzech lat. W tym czasie coraz częściej obserwowano niebezpieczne rozpadanie się blisko dwuwiekowych murów budowli. Teraz burmistrz italskiej stolicy zapowiedział rychły początek robót. Rozpoczną się 31 lipca br. Na remont wielkiego Koloseum, wyłożył 25 milionów euro, prywatny przedsiębiorca – podał serwis polskieradio.pl.

Konieczność, a więc i propozycję gruntownego remontu, coraz bardziej niszczejącego zabytku Flawiuszów - burmistrz Rzymu przedstawił w 2009 roku. Argumentował, że Koloseum w oczach "rozpada się na kawałki", a jego dzisiejszy stan przynosi wstyd Rzymowi i Włochom. Nie były to ani czcze słowa, ani też przesadzone. Faktycznie w ostatnich latach, z zabytkowych murów amfiteatru, odpadło wiele cennych fragmentów.

Niestety, nie było zbyt wielu chętnych przedsiębiorców, ani potencjalnych prywatnych sponsorów, którzy chcieliby brać udział w chlubnym dziele renowacji starej budowli. Wprost przeciwnie – znaleźli się tacy, którzy chcieli przeszkadzać w tym ważnym zadaniu. Do przetargu zgłosiło się niewielu, a tylko jeden - właściciel znanej firmy produkującej luksusowe torebki i buty oraz klubu piłkarskiego Fiorentina - spełnił wszystkie postawione przez władze miasta, warunki. Biznesmen ów - jeden z najbogatszych we Włoszech - przeznaczył na ten cel 25 milionów euro.

Niemal natychmiast znalazł przeciwko sobie i postawionemu przez burmistrza miasta rozwiązaniu. Zaprotestowała oficjalnie organizacja obrony praw konsumentów Codacons. Bo jej zdaniem, biznesmen od luksusowych damskich torebek i butów, wykorzysta remont Koloseum dla celów reklamowych swojej firmy. Zirytowany takim protestem i argumentem sponsor remontu, zapowiedział: "Żadna reklama buta nie zawiśnie na Koloseum". W obliczu piętrzących się przeszkód i trudności oraz sporu sądowego, zaczął nawet rozważać możliwość wycofania się z tego swojego projektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jako człowieka, który od dzieciństwa (pod wpływem filmów o Hannibalu, Klaudiuszu, Trajanie i Ostrogotach) ma lekkiego bzika na punkcie starożytnych Rzymian, bardzo mnie zainteresowała ta wiadomość. Niezmordowanemu Szanownemu Panu Koledze dzięki. Zrobić cokolwiek z koloseum będzie bardzo trudno. Obawiam się, że głupia bajka dla dorosłych o chrześcijanach mordowanych tam w wymyślny sposób na rozkaz zboczonego sadysty Nerona (czyli cesarza Domicjusza, genialnego architekta i obrońcy ludu przed samowolą dziedzicznych bogaczy, który o wyznawcach jakiegoś tam Krestosa ledwie coś słyszał) przetrwa dalsze wieki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.