Facebook Google+ Twitter

„Rzymska aureola” na otwarcie Festiwalu Filmowego "Wiosna Filmów"

„Rzymska aureola” Gianfranco Rosiego, nagrodzona Złotym Lwem na MFF w Wenecji, otworzy Wiosnę Filmów, która rusza 6 kwietnia w warszawskim kinie Praha. Festiwal potrwa do 13 kwietnia i będzie okazją do obejrzenia najlepszych filmów, nagradzanych na festiwalach filmowych na całym świecie.

 / Fot. http://www.pub.meteorafilms.pl/pub/WIOSNA%20FILMOW/Zdjecia/rzymska%20aureola%201.jpgW tym roku, obok „Rzymskiej aureoli”, która zachwyciła jurorów w Wenecji, będzie można zobaczyć m. in. także film „Droga krzyżowa” („Kreuzweg”) w reżyserii Dietricha Brüggemanna, uhonorowany nagrodą Srebrnego Niedźwiedzia i nagrodą Jury Ekumenicznego na tegorocznym Berlinale.

Warszawska publiczność zobaczy równeż najgłośniejsze polskie filmy ostatnich miesięcy.

Zdecydowanie jednym z najbardziej oczekiwanych obrazów „Wiosny filmów” jest „Rzymska aureola” Gianfranco Rosiego, która zachwyciła jurorów w Wenecji tak bardzo, że nie mieli wątpliwości, by Złoty Lew powędrował do twórcy filmu dokumentalnego, a nie fabularnego.

Rosi urodził się w Asmarze w Erytrei. W Stanach Zjednoczonych ukończył New York University Film School i wyjechał do Indii, gdzie wyprodukował i wyreżyserował swój średniometrażowy debiut dokumentalny „Boatman”. Pierwszy pełnometrażowy dokument „Below Sea Level” powstał w kalifornijskim Slab City w 2008 roku, a rok później Rosi zrealizował sensacyjny film dokumentalny „Pokój 164. Spowiedź mordercy” – rozmowę z mordercą pracującym dla meksykańskiego kartelu narkotykowego.

„Rzymska aureola” to opowieść o współczesnych Włoszech. "To jest film o kryzysie, w jakim pogrążeni są Włosi. Ale nie ekonomicznym. Znacznie bardziej dotkliwy jest u nas kryzys tożsamości. Moi bohaterowie mają w swoje korzenie w przeszłości. Ale to są starzy ludzie. Młodzi są wyalienowani i niepewni - przytacza słowa Gianfranco Rosiego Barbara Hollender w rp.pl.

Rosi spędził kilka lat z ludźmi mieszkającymi w pobliżu rzymskiej obwodnicy. Spotkał tam m. in. dwóch transwestytów, żyjących w kamperze zaparkowanym przy drodze, księcia, który swój zamek zamienił w hotel bed&breakfast, fanatycznego lekarza drzew, który opiekował się palmami rosnącymi przy autostradzie. Reżyser zbierał materiały do filmu przez kilka lat, bo jak sam przyznaje, nigdy nie spieszy się przy produkcji. Podczas kręcenia "Rzymskiej aureoli" na odpowiedź jednego z bohaterów czekał … trzy lata.

Dokumenty od 25 lat, ale na najbliższy czas zapowiada przerwę, w trakcie której zajmie się uczeniem dzieci, bo jak mówi, kontakt z nimi "zawsze dodaje energii".

Podczas Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów widzowie, prócz oglądania filmów, będą mogli spotykać się z ich twórcami. Już w niedzielę, po projekcji "Rzymskiej aureoli" z publicznością będzie rozmawiać Gianfranco Rosi. W kolejnych dniach m. in. Jan Ole Gerster, reżyser filmu „Oh Boy!” (Europejska Nagroda Filmowa), Dietrich Brüggemann, reżyser filmu „Droga krzyżowa” (jeden z trzech najlepszych filmów Berlinale, Srebrny Niedźwiedź za scenariusz). Także polscy artyści zapowiedzieli swoją obecność na "Wiośnie filmów". W kinie Praha pojawią się m. in. Katarzyna Herman i Bartosz Gelner po projekcji filmu „Płynące wieżowce”, Zbigniewem Zamachowski i Katarzyna Bargiełowska po filmie „Biegnij, chłopcze biegnij”, Agata Kulesza i Joanna Kulig po projekcji filmu „Ida” czy Maciej Pieprzyca po prezentacji „Chce się żyć”

Zobacz szczegółowy program Wiosny Filmów


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.