Facebook Google+ Twitter

Rzymskie biuro informacji dla pielgrzymów z Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-06 21:09

Przy kościele św. Stanisława w Rzymie od dziś działa biuro informacji dla pielgrzymów z Polski. Mieści się ono przy Via delle Botteghe Oscure 15, w budynku należącym do polskiego kościoła.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu rektor świątyni, ksiądz prałat Paweł Ptasznik - pielgrzymami będzie się zajmowała osoba świecka. Biuro będzie czynne każdego dnia od 9.00 do 14.00 , a potem od 16.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 12.00. Opiekun pielgrzymów polskich w Rzymie, ojciec Stanisław Tasiemski OP, do tej pory mógł wypełniać swoje obowiązki głównie dzięki gościnności Radia Watykańskiego. Teraz pomocą będzie mu służyć odpowiednio przygotowane biuro, w którym będą współpracować z nim osoby duchowne i świeckie. W tym biurze pielgrzymi będą mogli: dowiedzieć się o aktualny program papieskich audiencji i celebracji, zgłosić swój udział w środowej audiencji generalnej i z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem zamówić karty wstępu (zgłoszone grupy zostaną wymienione podczas audiencji), uzyskać informację o adresach domów pielgrzymów oraz pensjonatów w Rzymie i okolicach, zamówić pergaminy z papieskim błogosławieństwem.

Zorganizowane grupy pielgrzymów mogą w biurze dodatkowo: uzyskać możliwość odprawienia Mszy św. w podziemiach Bazyliki św. Piotra w pobliżu grobu Jana Pawła II czy zarezerwować termin na odprawienie Mszy Św. w kościele św. Stanisława B.M. Organizacja Biura Informacji dla Pielgrzymów to jedna z form realizacji zadań, które określa historyczny statut polskiego kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika. W roku 1575 kard. Stanisław Hozjusz poprosił Papieża o utworzenie w Rzymie ośrodka, w którym mogliby znaleźć opiekę pielgrzymi przybywający z Polski. Trzy lata później otrzymał w darze dla narodu polskiego ówczesny
kościół Najświętszego Zbawiciela. Kardynał sam zatroszczył się o to, aby przy kościele powstało hospicjum, w którym pielgrzymi, zwłaszcza ubodzy, mogli znaleźć schronienie. W roku 1757 król Polski August III odnowił oraz zatwierdził statuty kościoła i hospicjum św. Stanisława B.M. w Rzymie. Obowiązują one do dzisiaj i potwierdzają, że jednym z celów istnienia tego ośrodka jest właśnie troska o pielgrzymów przebywających w Wiecznym Mieście. W ostatnich latach księża z kościoła św. Stanisława B.M. starali się przede wszystkim zapewnić opiekę duchową oraz pomoc materialną w sytuacjach losowych Polakom, którzy zaczęli masowo przyjeżdżać do Rzymu w poszukiwaniu pracy. Od kilku miesięcy działa poradnia psychologiczna, a trwają przygotowania do otwarcia poradni prawnej i prowadzenia kursów języka włoskiego. Rektor kościoła, pełniący jednocześnie funkcję duszpasterza polskiej emigracji w diecezji rzymskiej, planuje też otwarcie szkoły sobotniej, w której dzieci uczyłyby się języka ojczystego, historii i geografii Polski. Powstanie takiej szkoły jest uzależnione od decyzji polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Biuro Informacji dla Pielgrzymów
przy kościele polskim św. Stanisława B.M. w Rzymie
via delle Botteghe Oscure, 15
00186 Roma

tel./fax: 00 39 06 977 46 340
e-mail: pielgrzym-roma@libero.it
strona internetowa; pielgrzymroma.interfree.it

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.