Facebook Google+ Twitter

Są gotowi pokazywać się w TV, aby wróciła IV RP

Prawo i Sprawiedliwość celuje w środki masowego przekazu z kolejnym spotem, starając się ukraść skrawek przestrzeni medialnej tylko i wyłącznie dla siebie. W ramach ocieplenia wizerunku, w reklamówkach oprócz „samca alfa” polskiej prawicy pojawiły się również kobiety. Czy przysłowiowym strzałem w dziesiątkę okaże się zastąpienie Ziobry, Dorna i Kurskiego niewiastami otoczonymi aurą spełniającej się nowoczesności?

Kampania toczy się pod hasłem „Czyny, nie cuda”. Na najnowszej (drugiej) reklamówce oprócz prezesa Kaczyńskiego pojawiają się członkinie rządu PiS: była minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostowska, była minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka oraz była szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Aleksandra Natalli-Świat. Kilkudziesięciosekundowy spot, ukazujący polityków podczas pracy, kończy się apelem Jarosława Kaczyńskiego - "Oczekujemy od rządu energicznych działań w walce z kryzysem. Jesteśmy gotowi do współpracy, aby Polska powróciła na drogę szybkiego rozwoju".

Podejście z pewnością nowatorskie, czy wręcz zaskakujące ze strony partii, której oś ideologiczna nacechowana jest pewnym szowinizmem czy raczej fallizmem wyrażającym się w znanym wszem i wobec „jarosławocentryzmie”. Ciężko jednoznacznie osądzić, czy pomysł będzie przekładał się na realne sukcesy, czy raczej stanie się kolejnym powodem do kpin, w myśl słów amerykańskiego aktora komediowego G. Marxa – „polityka to sztuka, która polega na tym, żeby szukać problemów, znajdować je, źle je rozpoznawać i niewłaściwie stosować nieodpowiednie środki zaradcze”.

Z drugiej strony rzec można, że reklamówki PiS przyjmują wyraz iście Baudrillardowski - tworzą bowiem obraz, który nie ma związku z rzeczywistością, jest samo referencyjny. Wystarczy wspomnieć o ostatniej deklaracji J. Kaczyńskiego, która padła podczas rozmowy z Moniką Olejnik – prezes jednoznacznie sprzeciwiał się odebraniu partiom politycznym środków na finansowanie kampanii przedwyborczych. W kontekście realnych potrzeb, dużo lepiej byłoby pieniądze przeznaczyć na zgoła inne cele – przejęcie upadającej firmy czy ratowanie miejsc pracy. Wystarczy wyjść z salonów na podwórko, aby przekonać się, że w dobie nadchodzącego kryzysu, ludzie oczekują pomocy, zamiast bezlitosnego obskubywania. Prawdziwe opinie tworzą się bowiem podczas działań. Apele przez szklany ekran powinny być marginalną formą wpływania na proces polityczny – w przeciwieństwie do szlachetnej troski o dobro wspólne narodu.

Zastanówmy się jednak skąd pomysł na ocieplenie wizerunku partii, której osią działania było pewne radykalizowanie dyskursu politycznego. Czyżby Jarosławowi Kaczyńskiemu naprawdę zaczęło zależeć na pokojowej koegzystencji w ramach systemu demokratycznego? Czy może, niczym Makiawelista z krwi i kości zaczął z mediami współpracować, gdy okazało się, że nie ma innego wyjścia?

Deklaracje współpracy, po tylu wykręconych numerach mogą zdawać się równie śmieszne co banalne, i nic nie wskazuje na to, aby pokazywanie kobiet czy przedstawianie PiSu jako partii inteligenckiej mogło cokolwiek zmienić.

Mówiąc z pewnym przekąsem - gdy chce się zmienić wizerunek na bardziej ludzki, można by zająć się np. opieką nad bezdomnymi zwierzętami. W innym przypadku rodzi się hipokryzja – chyba, że strajkujące swego czasu pielęgniarki chciałyby wystąpić w spocie i opowiedzieć o serdecznym przyjęciu, którego najpewniej nigdy nie zapomną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tutaj musze się w pełni zgodzić. Sądze, że obecnie w Polsce nie istnieje partia polityczna na która chciałbym głosować. Śmieszą mnie też potyczki między wielbicielami PO/PIS/SLD ponieważ z mojego punktu widzenia to jedna i ta sama banda, która bez przerwy okrada nas wszystkich od wielu już lat. Dziękuje za komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale jak miałaby wrócić skoro IV RP nigdy nie było? Sam byłem bardzo przeciw PiS ale teraz dostrzegłem pewne pozytywne cechy w tej partii, między innymi patriotyzm, który nie zawsze widać w innych partiach (np w PO jest pan kuc). Nie wiem na kogo bym zagłosował teraz ale może na PiS właśnie. PiS nauczył się dużo na swoich błędach i wierzę, że teraz nie popełniałby ich. To nie jest tylko zmiana sposobu uprawiania polityki. Pis np gdy rządził ustami jednego z braci Kaczyńskich mówił, że jedynym światopoglądem Polaków jest katolicyzm. W ostatnich miesiącach zaczął mówić wiele razy, iż niekatolicy też są i mogą być polskimi patriotami. Kto wie może IV RP to jest dobre rozwiązanie dla Polski? Pamiętajmy, że to jest najważniejsze pytanie (co jest dobre dla Polski?) a nie kto zgłasza taką potrzebę. Można by dyskutować nad tym jak ma ta IV Rp wyglądać.

Tak się zastanawiam czy to aby nie PiS jest na teraz najlepszą propozycją dla Polski. Co nie znaczy, że za rok też tak będzie. Nie, może wtedy najlepszą opcją dla Polski będzie SLD?

I PS to nie PIS ma największy negatywny elektorat w Polsce ale Ruch Autonomii Śląska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Media mediami, ale większość Polaków ma jeszcze - na szczęście - swój rozum. Dlatego nie za bardzo wierzę w powodzenie tej zmiany wizerunkowej PiS-u.

Zaczynają się sprawdzać słowa Piotra Zaremby, który chyba prawie rok temu pisał w "Dzienniku", że za jakiś czas Kaczyński będzie próbował "dobrać sobie" elektorat z centrum, licząc przy tym, że wystarczy zmiana sposobu uprawiania polityki, a ludzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zapomną, co było w latach 2005-2007.

Taka nadzieja wydaje się złudna - PiS ma największy negatywny elektorat w Polsce i nawet gdyby Kaczyński i spółka naprawdę zmienili styl, przekonania i poglądy, byłoby im ciężko zdobyć sympatię tego elektoratu, który chcą sobie "dobrać". A że ich rzekomy nowy image to zwykła hipokryzja i tak naprawdę nic się nie zmieniło - to już zupełnie inna sprawa...

Btw: dziś rano w newsletterze czytam, że nawet spora grupa posłów PiS-u jest przeciwna tej zmianie wizerunkowej, bo woleli być partią o skrajnej postawie. No proszę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.