Facebook Google+ Twitter

Są już pieniądze na posprzątanie cmentarza radzieckiego

Na tle serii artykułów i galerii zdjęć z cmentarzy z różnych stron Polski (jeszcze raz dziękuję wszystkim autorom za zaangażowanie!) widać, że we Wrocławiu doszło do zaniedbania na skalę wyjątkową w całym kraju.

Zarośnięte kwatery wojskowego cmentarza. | Fot. Adam Degler.Brak porozumienia, brak decyzji, ich odkładanie na potem, często niekompetencja – każdy z nas kiedyś się z tym zetknął. Jednak dopiero w takich przypadkach jak sprawa cmentarza radzieckiego we Wrocławiu widać „gołym okiem” do czego to prowadzi. A pamiętajmy, że od podpisów i głosowań ludzi w garniturach zależy nie tylko los zmarłych, ale – przede wszystkim – nas, którzy żyjemy w tym kraju.

Zobowiązałem się, że będę relacjonował rozwój sprawy cmentarza żołnierzy radzieckich przy al. Karkonoskiej we Wrocławiu. Jak wiemy, pieniądze na utrzymanie cmentarzy wojskowych (niezależnie od narodowości pochowanych) pochodzą ze Skarbu Państwa. Okazuje się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaoferowało gminie Wrocław 58 tys. zł, jednak oferta ta, jako zbyt skromna, została odrzucona; domagano się 150 tys. zł. Tymczasem cmentarz ulegał postępującej dewastacji. Podobna sytuacja (odrzucenie propozycji ministerstwa) miała miejsce w przypadku jeszcze ośmiu gmin w Polsce, ale na terenie żadnej z nich nie ma tak dużego miasta (a co za tym idzie, tylu cmentarzy).

Na szczęście, 11 października została wreszcie podpisana umowa między MKiDN a gminą, która dostanie potrzebne fundusze. Marcin Garncarz, rzecznik prezydenta Wrocławia, twierdzi że teraz będzie już można zadbać o właściwą pielęgnację wojennych nekropolii. Zarząd Zieleni Miejskiej wybrał już firmę, która ma zająć się uporządkowaniem tych miejsc. dyrektor ZZM deklaruje, że do dnia 1 listopada wszystko będzie gotowe. Czy na pewno? Sprawdzimy!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ups, przybył synuś do Gdańska, zalogował się na moim kompie i pomyłkowo wpisałam komentarz pod hałem "maciek". Tenże Maciek, to ja - Ewa :) :) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

O rany! Ten Wasz cmentarz rzeczywiście kiepsko wygląda:( U nas problemem są dewastacje, natomiast widać na nich rękę gospodarza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, w jaki sposób są wydatkowane pieniadze i kto sprawdza przepływ kasy i postęp prac? Stocznie produkując lub remontując statki mają ceny ustalone (światowe) i jeśli koszt jest przekroczony, to jest stratą stoczni. A na lądzie - budujemy mosty, budynki i porządkujemy cmentarze. Jak trzeba dopłacić to się dopłaca... Mało 58 tys. zł, to dajemy 150 tys. zł. Ile grobów i na jakim obszarze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.