Facebook Google+ Twitter

Są pieniądze na PARIS?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-25 15:48

Urząd Marszałkowski nie wyklucza naboru uzupełniającego na listę Regionalnego Programu Operacyjnego na początku 2010 roku. Jest szansa na zrealizowanie deklaracji Marszałka sprzed dwóch lat o możliwości finansowania projektu PARIS.

Logotyp Centrum Onkologii w Bydgoszczy / Fot. Centrum OnkologiiUrząd Marszałkowski ustami rzeczniczki Marszałka Piotra Całbeckiego odsyła projekt największego w Polsce centrum rehabilitacji i jedynego w kraju ośrodka przygotowań paraolimpijskich do innych niż Regionalny Program Operacyjny źródeł. Według Urzędu, RPO nie może finansować budowy nowych obiektów a projekt Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu właśnie takim przedsięwzięciem jest. Jest to o tyle ciekawe, że już dwa lata temu Marszałek Całbecki kierował Centrum Onkologii w Bydgoszczy po pieniądze właśnie do Regionalnego Programu Operacyjnego.

Już w kwietniu 2007 roku Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego informował Zbigniewa Pawłowicza, dyrektora Centrum Onkologii, że finansowanie największego Europejskiego Parku Aktywnej Rehabilitacji (ówczesna nazwa Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu) jest możliwe właśnie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Marszałek wskazał nawet konkretny priorytet, z ramach którego dzisiejszy PARIS mógłby być finansowany priorytet 3 Rozwój Infrastruktury Społecznej, działanie 3.2 Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Zatem już ponad dwa lata temu Centrum Onkologii uzyskało informację o możliwości finansowania projektu ze środków unijnych pozostających w gestii Zarządu Województwa.

Trudno zatem zrozumieć, dlaczego dwa lata temu nie było przeszkód, by rozbudowa istniejącego dziś Zakładu Rehabilitacji przy Centrum Onkologii, mogła być finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego, a dziś, gdy Centrum Onkologii przygotowało pełen projekt, stworzyło montaż finansowy, zapewniając wkład własny, uzyskując pozwolenie na budowę, spotyka się z tak stanowczym poglądem Urzędu Marszałkowskiego.

- Lista projektów kluczowych była ustalana w 2007 roku i przygotowywana przy udziale wielu podmiotów i dziś nie ma na niej projektu PARIS mówi Joanna Araszewicz z departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. Nie wykluczam jednak, że nabór uzupełniający do RPO zostanie ogłoszony na początku roku.

Na początku 2010 roku Marszałek zobowiązany jest do aktualizacji projektów kluczowych realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zgodnie z szacunkami Urzędu, co najmniej dziesięć procent projektów zostanie z tej listy skreślone. Najczęstszą przyczyną usunięcia projektów z listy będzie niskie zaawansowanie realizacji, brak perspektywiczności i dezaktualizacji problematyki przedsięwzięcia lub trudności w zapewnieniu wkładu własnego przez Wnioskodawcę. Centrum Onkologii, planując rozbudowę dzisiejszego Zakładu Rehabilitacji i przekształcenie go w Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu ma zagwarantowany wkład własny oraz uzyskało już pozwolenie na budowę PARIS. Problemy, jakie projekt będzie rozwiązywać, za 20 lat dotyczyć będą co czwartego Polaka.

W jaki sposób zatem zostaną wydatkowane wolne środki w RPO? - Proszę się nie martwić. Pieniądze zostaną odpowiednio zagospodarowane - mówi Joanna Araszewicz.

Aleksandra Macińska
Tekst opublikowany pierwotnie na mmtorun.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W takie przedsięwzięcia pakuje się setki milionów złotych. Ale to nie zmienia faktu, że jesteśmy 20 lat za zachodem. Bo tam szybciej się buduje, niż u nas rozstrzyga przetargi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.