Facebook Google+ Twitter

Są pierwsi kandydaci na stanowisko Prokuratora Generalnego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-05 12:35

Krajowa Rada Sądownictwa wysłuchała pierwszych troje kandydatów na Prokuratora Generalnego. Byli to prokurator Prokuratury Krajowej Anna Adamiak, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga Małgorzata Bańkowska i szef prokuratury okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzej Biernaczyk.

Obecnie swoją kandydaturę prezentuje były zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking.
Na dziś zaplanowano wysłuchania sześciorga z 16 kandydatów, na przesłuchanie każdego z nich przeznaczono godzinę.

Kandydaci podkreślają, że najważniejsza jest niezależność prokuratury i walka z przewlekłością postępowań. Prokurator Anna Adamiak oświadczyła, że jest apolityczna i będzie działać tylko w interesie wymiaru sprawiedliwości. Podkreśliła, że prokuratorzy powinni uwierzyć, iż niezależność nie jest mitem.

Sędzia Małgorzata Bańkowska podkreślała, że ustawowe rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości jest dla prokuratorów szansą na autentyczną niezależność. Kandydatka na stanowisko prokuratora generalnego powiedziała, że obecnie brak niezależności prokuratorów jest rażąco widoczny na salach sądowych.

Zgodnie z nową ustawą o prokuraturze, spośród 16 zgłoszonych kandydatów Rada wybierze dwóch, których rekomenduje prezydentowi. Prezydent zdecyduje, który z nich obejmie stanowisko Prokuratora Generalnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.