Facebook Google+ Twitter

Są sankcje. Putin odpowiada: uznajemy niepodległość Krymu

Deputowani, oficerowie floty czarnomorskiej i krymscy politycy – w sumie 21 osób ma zakaz wjazdu do UE. Pierwsza odsłona sankcji nie zrobiła wrażenia na Rosji, która w ostatnich dniach dostała kilka cennych prezentów od zachodu.

 / Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKEZakaz wizowy oraz zamrożenie aktywów uzgodnili obradujący w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Na czarnej liście zawiśli Dimitrij Rogozin, zastępca premiera Miedwiediewa i Walentina Matwiejenko, przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej - byli bezpośrednio zaangażowani w sprawę krymską. Matwiejenko porównywała referendum w Szkocji do krymskiego i opowiadała w wywiadach, że na Ukrainie giną Rosjanie. Rogozin aktywnie wspierał Putina przeciwko nowym władzom Ukrainy.

Na odpowiedź Rosji nie trzeba było długo czekać. Po południu służby prasowe Kremla oznajmiły, że Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo.

Czytaj więcej: To również Zachód ponosi winę za sytuację na Ukrainie?

Solidarność z Putinem wyraził Gorbaczow. Agencja Interfax podała, że były prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow ostro skrytykował sankcje. - "Dla wprowadzenia sankcji powinny być bardzo poważne przyczyny. Wyrażenie woli przez naród Krymu, a także możliwość przyłączenia autonomii do Rosji w charakterze podmiotu nie daje na to prawa" – powiedział.

Za solidarność z Rosją można także uznać gest Angeli Merkel, która oświadczyła, że konflikt na wschodzie należy rozwiązać środkami dyplomatycznymi.

Klaps wymierzony przez Europę ma charakter prestiżowy. Żaden z oligarchów kojarzonych z brytyjskim City (sektor bankowy) i nikt z osobistych współpracowników prezydenta Putina nie został ukarany w odwecie za Krym, ale sprawa jest rozwojowa. Jutro lista osób objętych sankcjami może zostać poszerzona. Ważniejsze jest, że Rosja dostała w ostatnich dniach cenne prezenty od zachodu.

Decyzją ONZ Rosja powiększyła swoje terytorium o sporne 52000 km kw. na Morzu Ochockim. Niemcy odsprzedali grupie inwestycyjnej Alfa koncesje na poszukiwanie ropy i gazu łupkowego w Polsce, Danii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Nasi zachodni przyjaciele dogadali się z Rosją co do tranzytu ropy i eksportu mięsa wieprzowego. Transport żywych świń z Austrii został wpuszczony do Rosji z unijnym świadectwem, na którym ręcznie dopisano: "z wyjątkiem Polski i Litwy".

Czytaj więcej: Czy trzeba umierać za Ukrainę?

Amerykanie nie pozostają w tyle za Europą. Obama ogłosił rezygnację z planów budowania tarczy antyrakietowej. Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu przyznała, że budowa systemu obrony nie może stanowić zagrożenia dla Rosji.

Czy zachowanie sojuszników Polski z NATO przeczy deklaracjom polityków?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Ja, natomiast uważam, że to Kaczyńscy od samego początku, działają na rzecz Rosji. Pokrzykiwania antyrosyjskie dają Rosji pretekst do podejmowanie niekorzystnych dla Polski kroków i przedstawiają Polskę, w oczach naszych zachodnich partnerów, jako nieodpowiedzialny kraj chory na chroniczną rusofobię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze, powiedziałbym więcej, jesteśmy pionkiem nie w rękach Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku 21:02 - od strony rosyjskiej dostajemy po tyłku za cokolwiek. Nie jest problemem to, że Rosja ma focha i świń od nas nie kupi. Problemem jest to, że Polska nie ma żadnych alternatyw na eksport. Wiesz jak to jest przy jednym cycku.
Strona rządowa nie potrafi, bądź nie che zając się na poważnie gospodarką. Zamiast zająć się tym do czego rząd jest powołany, czyli stwarzanie właściwych warunków rozwoju polskim firmom i społeczeństwu, ogranicza się kopania go po dupie (OFE, LASY PAŃSTWOWE itd.)
Jeżeli tak polski rząd będzie traktować gospodarkę jak do tej pory, nie dywersyfikując zarówno eksportu jak importu, to i bez "fikania" pożrą nas nawet mniejsi od Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak pisze pan Wasiluk - "jest ruchawka..." a to znaczy, że mogę siedzieć na kanapie z klasycznym "a nie mówiłam"?
W trakcie trwania pro-majdanowej euforii napisałam dwukrotnie w komentarzach, że "sami wezmą się za łby".

Wygwizdany? To początek wyboistej drogi świeżego polityka. Cdn. Mój komentarz 20.02.2014 15:18 do tekstu link ....I dalej, z tekstu pana Paszaka: "Nacjonaliści, izolowani do tej pory przez liderów opozycji, domagają się, żeby uznać ich za stronę w negocjacjach." Dlatego w najbliższej przyszłości "majdan" weźmie się za łby między sobą."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na liście osób, mających rzekomo jakiś majątek w amerykańskich bankach, zauważyłem Sergiusza Głazjewa:

link

On akurat trzymał tam pieniądze?! Kiepski dowcip doradców Obamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Deeskalacja? Oby! Tylko, że na Ukrainie nie ma już państwa. Jest ruchawka (właściwie dwie, a może nawet trzy) i wszechstronne przyzwolenie na nią. Sytuacja w Charkowie, Doniecku, Ługańsku i Dniepropietrowsku lada dzień może się zupełnie wymknąć spod kontroli. Wtedy rosyjska armia wkroczy na wschodnią Ukrainę i spirali wzajemnych środków odwetowych być może nie da się już uniknąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Często polemizuję z Marcinem, ale tym razem mam te same odczucia: Zachód jedną ręką dał Rosji symbolicznego, lekkiego klapsa, a drugą wręczył cenne podarunki na pocieszenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ mobilizacja! Paru bij! Jedna piątka, pięć jedynek. Przeciw kilku prawdom, nie będącym żadną nowością: samolubstwo ludzi Zachodu i ich wielka dbałość o własne interesy materialne, polska naiwność, polityka Obamy zmierzająca w sumie do wzmocnienia zamiast osłabienia Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ucierpiały na tym polskie świnie - nie spoczną na rosyjskich stołach, to nasz atut w negocjacjach o ''wolną'' Ukrainę.....
Czyli ponownie dostajemy po tyłku za wyrywność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tymczasem zaś u naszych południowo-wschodnich sąsiadów trwa nadal rewolucja bolszewicka AD 2014. Bolszewicy-majdanowcy składają nieproszone wizyty w domach i biurach, łamią kości i charaktery, rzucają płonącą benzyną i strzelają z okiem ostrą amunicją, a także pozdrawiają się znakiem: Sieg heil!, ustalając nowy typ demokracji ludowej. Jeśli tak dalej pójdzie to mniej więcej wiadomo, że pojawią się paskudni, imperialistyczni interwenci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.