Facebook Google+ Twitter

Są szanse na wznowienie dostaw rosyjskiego gazu?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-09 08:01

Praga poinformowała późnym wieczorem, że jest jednak porozumienie z Moskwą w sprawie wysłania obserwatorów na Ukrainę, którzy mają nadzorować przesył gazu. Inne informacje płyną z Brukseli - Komisja Europejska mówi, że porozumienia nie ma.

Czesi napisali w oświadczeniu dla prasy, że premier Mirek Topolanek rozmawiał telefonicznie z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem i uzgodnił z nim warunki wysłania obserwatorów. A to powinno doprowadzić - jak pisze Praga - do wznowienia dostaw gazu do krajów członkowskich.

Tymczasem kilka godzin wcześniej czeski minister do spraw przemysłu i handlu Martin Rziman mówił, że zgody w sprawie misji ekspertów nie ma. Powodem były żądania Moskwy, by do tej grupy weszli Rosjanie. „Jesteśmy rozczarowani postawą rosyjskiej strony" - mówił czeski minister. Końca sporu nie widać przyznawał unijny komisarz do spraw energii Andries Piebalgs. „Nie potrafię powiedzieć, kiedy dostawy gazu zostaną wznowione" - dodał. Teraz Czechy uważają, że jest na to szansa już dzisiaj, bo - jak wynika z nieoficjalnych, najnowszych informacji - Rosja zrezygnowała ze swojego żądania. Ale to są na razie wstępne uzgodnienia i dlatego Bruksela reaguje na nie z dystansem - zbyt wiele już było sprzecznych informacji na ten temat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.