Facebook Google+ Twitter

Są zmiany po Ustawie Śmieciowej?

Minęło już wystarczająco sporo czasu obowiązywania ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Chaos w administracji ustał, powoli uczymy się żyć "ekologicznie", ale czy na pewno wszystko jest już tak jak zaplanował sobie to ustawodawca? Większość gmin spełnia swoje obowiązki i odpady wywożone są systematycznie. W większościach gmin w Polsce zostały wydane broszury informujące użytkowników w jaki sposób mają segregować nieczystości. Pojawiają się jednak swego rodzaju niedopowiedzenia i wtedy mamy problem. Bo gdzie umieścić np. karton po mleku czy zużyte opakowanie po lekach? Te ostatnie powinniśmy odnosić do aptek, gdzie stoją odpowiednie kosze na odpady medyczne. No ale czasem apteka oddalona jest o kilkanaście kilometrów i jechanie tam z jednym lub kilkoma opakowaniami jest irytujące. Zamysłem wprowadzenia ustawy było nakłanianie do życia ekologicznego. Pojemniki zapełniane są w większości przypadków prawidłowo. Nauczyliśmy się dokonywać selekcji odpadów. Przyzwyczailiśmy się też do większych opłat za wywóz nieczystości. Ustawa spowodowała jednak, że wiele osób, które dotychczas segregowało odpady dobrowolnie, po zmianie prawa zrezygnowało z tego, i wróciło do mniej absorbującej formy wyrzucania śmieci.
Jedno tylko się nie zmieniło. Kluczowym argumentem rządu, przy przekonywaniu nas do ustawy śmieciowej, było zmniejszenie się liczby dzikich wysypisk.

Niestety, pod tym względem projekt się nie sprawdził. Z miesiąca na miesiąc powstają nowe miejsca gdzie wyrzucane są śmieci. Nie chodzi tu o miejsca gdzie wyrzucane są pojedyncze odpadki, a o naprawdę duże składowiska śmieci. Co jest tego przyczyną?
Przede wszystkim mentalność ludzka i przyzwyczajenie. Człowiek ma naturę dążenia do wygody. Po co ma dokonywać selekcji jak w pięknym lesie tuż za płotem jest tyle miejsca. Po co ma płacić jak tam wywiezie "za darmo".
Problem jest również z odbiorem śmieci wielkogabarytowych. Te niestety tez są wywożone i porzucane w lasach. Każdy z nas ma w domu przedmioty, których z chęcią by się pozbył. Gminy a w zasadzie firmy, które wygrały przetargi w gminach organizują zbiórki raz - góra dwa razy w roku. Właściciele domów jednorodzinnych mogą sobie pozwolić na trzymanie ich z racji dużej ilości miejsca. Co mają zrobić właściciele małych mieszkań? Zawsze można pomyśleć o sprzedaniu przedmiotów na własną rękę. Będzie przebiegało to dużo sprawniej niż czekanie pół roku na wywóz przez gminę. Obecnie jest wiele serwisów internetowych takich jak np. Lento.pl gdzie można dodawać bezpłatne ogłoszenia. I można jeszcze na tym troszkę zarobić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.