Facebook Google+ Twitter

Saab chińsko-japońskiej grupy będzie budować auta elektryczne

W długoletnim okresie istnienia szwedzka firma samochodowa Saab wpadła w poważne kłopoty ekonomiczne. Zbankrutowała i trafiła na sprzedaż. Kupiła ją chińsko-japońska grupa inwestycyjna. Teraz Saab będzie wytwarzał auta elektryczne.

Saab, szwedzka firma samochodowa z 75-letnią tradycją, po kłopotach produkcyjnych i ekonomicznych, jako bankrut trafiła na sprzedaż. Mieli na nią chęć m.in. Chińczycy, Holendrzy i słynny indyjski koncern Mahindra. W końcu szwedzki symbol solidności wykonania i prestiżu trafił w ręce silnej chińsko-japońskiej grupy inwestycyjnej. Przez lata Saab słynął z wytwarzania prestiżowych samochodów, a teraz zamierza przestawić się na budowę aut elektrycznych.

Według "Gazety Prawnej", pierwszy pojazd o napędzie elektrycznym będzie oparty na modelu 9-3 Saaba i być może pojawi się w sprzedaży za niecałe dwa lata, czyli na początku 2014 roku. Takie wspólne oświadczenie podali do publicznej wiadomości jego nabywcy - "grupa National Electric Vehicle Sweden i administratora zbankrutowanego Saaba". Z informacji prasowych wiadomo, że obie strony postanowiły, przynajmniej na razie, "nie ujawniać ceny transakcji".

Podstawę grupy właścicielskiej stanowi japońska firma inwestycyjna Sun Investment oraz chiński producent zakładów do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, z siedzibą w Hongkongu - National Modern Energy Holdings. O wykupienie Saaba czyniła starania również chińska firma Zhejiang Youngman Lotus Automobile, która rozmawiała w tej sprawie od lutego 2012 roku, a 8 czerwca złożyła pisemną ofertę, która wynosiła ponad 4 mld szwedzkich koron, czyli 567 mln dolarów.

Firmie Saab od dawna wiodło się coraz gorzej. W marcu 2011 roku doszło do wstrzymania produkcji. A w zeszłym roku Saab nie wyprodukował żadnego samochodu. W tej sytuacji nie było innego wyjścia, jak tylko ogłosić bankructwo i w grudniu 2011 r. firma złożyła taki wniosek – pisze gazetaprawna.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.