Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2609 miejsce

Saakaszwili do Rosji: Odejdę, jeśli oddacie Abchazję i Osetię Płd

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oświadczył w piątek, że wraz z gruzińskim rządem poda się do dymisji, jeśli Rosja zwróci jego krajowi kontrolę nad Abchazją i Osetią Południową oraz wycofa z ich terytoriów swoje wojska.

Micheil Saakaszwili / Fot. European People's Party; Creative Commons Attribution 2.0"Moja odpowiedź jest prosta - jeśli oni są gotowi, pan Miedwiediew lub prawdziwy przywódca Rosji, zwrócić mechanizmy kontroli nad okupowanymi terytoriami Gruzji i wycofać swoje wojska, (...) jestem gotowy polecieć w każde miejsce i podpisać stosowne porozumienie" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w piątek, 27 kwietnia, przez służby prasowe Micheila Saakaszwilego.

Deklaracja prezydenta Gruzji jest reakcją na czwartkową wypowiedź prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że Saakaszwili "prędzej czy później odejdzie z politycznej historii" oraz, że Moskwa jest skłonna odbudować relacje z jakimkolwiek następcą gruzińskiego przywódcy.

Czytaj też: Rosja grozi NATO kolejną wojną w Gruzji


Zdaniem Saakaszwilego, rosyjskie władze chcą zmiany rządu Gruzji, by - jak to określił - "wynieść do władzy siłę, która obiecuje legalizację okupacji gruzińskich terytoriów".

Udział w dyskusji przywódców zwaśnionych państw zabrał w piątek także wiceminister spraw zagranicznych Gruzji. "Chcemy normalnych stosunków z Rosją" - powiedział Tornike Gordadze, cytowany przez agencję RIA Novosti i jak dodał, "problem tkwi w tym, że Rosja nie chce normalnych stosunków z Gruzją".

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

No a Kosowo? Ma wrócić przymusowo do Serbii?

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 28.04.2012 15:51

niektórzy za duzo by tu chcieli ale jesli uznajemy prawo jednych itp to uznajmy i innych a własciwie to i krym czyj jest? czy to ma zostać podarunek tego komucha brezniewa?są to skomplikowane sprawy.. ? a ziemie zachodnie .i pomorze . to nie nasza zdobycz wojenna ?a z tymi referendami czy osądzaniem który naród cywilizowany.. no przecież niemcy lat 30 też były cywilizowane{może i technicznie najbardziej na świecie} a hitleryzm do czego doprowadził??a gruzja.. no cóż jedna dywizja ruska wystarczyła by zdmuchnąć saakaszwilego... gdzie sie podziała dzielność gruzinów??dla mnie to było wielkie zaskoczenie{ tj impet wojskowy garstki ruskich w gruzji..}

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam L.
  • Adam L.
  • 28.04.2012 13:56

Odejście Saakaszwilego będzie oznaczało koniec wolnej Gruzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
  • potato
  • 28.04.2012 10:05

NieLubięTuskaNiKaczyńskiego Wczoraj 23:38 -kurka! czekasz i zachęcasz na wylew czyjejs krwi?!Dlaczego nie wybierzesz się osobiscie!?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard Ewiak
  • Ryszard Ewiak
  • 28.04.2012 09:53

Stosunki rosyjsko-gruzińskie mogą wzbudzać niepokój. Pewna starożytna wizja mówi: "I powróci [król północy = Rosja] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [ateizm państwowy], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem [oznacza to finansowe i geopolityczne trzęsienie ziemi, rozpad nie tylko strefy euro, ale też UE i NATO. Końcowym rezultatem będą bazy rosyjskie w wielu krajach dawnego bloku wschodniego], i wkroczy na południe [Gruzja], ale nie będzie jak wcześniej [1921], lub jak później [2008], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Zachód] i będzie utrapiony i zawróci" (Daniela 11:28-30a, przekład dosłowny).

Mojżesz pisał: "I okręty od strony Kittim [US Navy] i upokorzą Aszszura [Rosję] i upokorzą Ebera [pozostałych przeciwników, w tym Iran i Chiny] i również to [na] zawsze będzie zniszczone" (Liczb 24:24, przekład dosłowny). Ta armada po odpaleniu głowic, nie powróci już do domu. Druga strona zdąży także jeszcze użyć "wielkiego miecza" - broni jądrowej (Apokalipsa 6:4). To będzie wzajemna rzeź. Nie będzie to jednak koniec świata, lecz jak stwierdził Jezus: "początek bólów porodowych" (Mateusza 24:7,8).

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 28.04.2012 09:51

Referendum można zrobić gdy dany naród wie czego chce. W tych zbuntowanych prowincjach ludzie niewiele wiedzą co się dzieje, i o co chodzi.Tam działa sowiecka propaganda,nie ma rzetelnej informacji. Referendum owszem w cywilizowanych krajach .Nie można porównywać Irlandii czy Kraju Basków ,do Abchazji i Osetii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rosja powinna się wycofać z Gruzji, a w zbuntowanych prowincjach powinno się odbyć referendum. Podobnie zresztą rzecz ma się z Korsyką, Krajem Basków, Irlandią Północną i Czeczenią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dobry przykład
  • dobry przykład
  • 28.04.2012 09:29

Brawo Saakaszwili - to prawdziwy"BOHATER" nie jest i nigdy nie będzie na usługach Moskwy ! To dobry przykład dla naszych obecnie rządzących , wypłoszonych polityków!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 28.04.2012 09:20

Zdrajcy nie chcą wrócić do Gruzji bo wiedzą że Saakaszwili powiesi ich za jaja! Natomiast szary lud nic nie może zrobić bo Rosja wspiera zdrajców to samo jest u nas . Agentura rządzi w Polsce tak jak w tych Gruzińskich oderwanych terytoriach!

Saakaszwili i tak tych zdrajców powiesi!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lipa
  • Lipa
  • 28.04.2012 09:06

Hi hi hi ...ale Saakaszwili kłamie . Najpierw niech spyta czy te dwie prowincje chcą powrotu do Gruzji ? Ale oni nie chcą . To niespełnione ambicje Gruzina.