Facebook Google+ Twitter

Saakaszwili ogłosił zwycięstwo swojego ugrupowania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-22 07:50

Micheil Saakaszwili ogłosił zwycięstwo swojego ugrupowania w wyborach parlamentarnych w Gruzji. Wstępne sondażowe wyniki wyborów dają jego partii zdecydowaną przewagę. Zjednoczony Ruch Narodowy uzyskał przeszło 63 procent.

Na drugim miejscu znalazł się opozycyjny blok Zjednoczona Opozycja z ponad 14-procentowym poparciem.
Saakaszwili zaznaczył, że nie są to jeszcze oficjalne wyniki, ale prawdopodobieństwo wygranej jego partii jest ogromne. Jak dodał, niewykluczone jest, iż Zjednoczony Ruch Narodowy uzyska w Parlamencie większość konstytucyjną.

Z kolei liderzy opozycji twierdzą, że wybory zostały sfałszowane. Lider opozycji Levan Gaczecziladze stwierdził podczas wiecu, że wybory były "totalną falsyfikacją". "Jeszcze nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego podczas wyborów" - dodał polityk.

Większość komentatorów uznała wstępne wyniki za zgodne z oczekiwaniami Gruzinów. Niezadowolona opozycja zapowiadała 100 tysięczny wiec. Jednak na placu obok Pałacu Sportów pojawiło się zaledwie 2 tysiące zwolenników opozycji. Mówiono o ewentualnych protestach, ale raczej nie należy spodziewać się większych zajść na ulicach stolicy.

Przeciętni mieszkańcy Tbilisi twierdzą, że są już zmęczeni polityką i nawet jeśli nie cieszy ich zwycięstwo partii rządzącej, to akceptują wynik wyborów. Atutem partii Saakaszwilego jest zdecydowanie prozachodni kurs Gruzji. I nie chodzi tu nawet o dalekie przeciętnemu Gruzinowi bezpieczeństwo energetyczne czy sojusz z NATO. Gruzini chcą bez problemów jeździć do Polski i dalej na Zachód. Chcą, żeby gruzińskie wino i wody mineralne sprzedawały się aż po Portugalię. Liczą też, że dzięki polityce Saakaszwilego zostanie zażegnany konflikt z Rosją i Abchazją i będą mogli znowu jeździć na wczasy do Suchumi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.