Facebook Google+ Twitter

Saakaszwili podpisał porozumienie o zawieszeniu broni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-15 17:26

Prezydent Gruzji podpisał wstępne porozumienie pokojowe przywiezione z Moskwy przez amerykańską sekretarz stanu. Micheil Saakaszwili poinformował, że podpisał dokument, by natychmiast przerwać walki z Rosjanami na terytorium Gruzji, lecz porozumienie nie jest ostateczne. Obecna na konferencji w Tbilisi Condoleezza Rice podkreśliła, że Rosja musi natychmiast i na stale wycofać się z terytorium Gruzji.

Gruziński prezydent oskarżył Zachód o niewystarczająco zdecydowaną rekację, gdy Rosja rozpoczęła działania na Kaukazie. Micheil Saakaszwili przypomniał, że od dłuższego czasu ostrzegał świat przed planowanym atakiem ze strony Moskwy, jednak jego sygnały były lekceważone. Zdaniem gruzińskiego przywódcy, Rosja precyzyjnie przygotowywała się do ataku na Gruzję, a sierpień - okres, gdy większość przedstawicieli władz jest na urlopie - został wybrany nieprzypadkowo.

Micheil Saakaszwili podkreślił, że działania Rosji to brutalny atak mający zniszczyć gruzińską demokrację.
"Rosja nie może przeżyć, że jej sąsiad, Gruzja, się rozwija i idzie do przodu" - mówił Micheil Saakaszwili.
Amerykańska sekretarz stanu po raz kolejny zaznaczyła, że Waszyngton wspiera suwerenność i terrytorialną integralność Gruzji. Condoleezza Rice powiedziała, że Micheil Saakaszwili podpisał wstępne porozumienie o zawieszeniu broni, po tym jak wyjaśniła z Nicholasem Sarkozym "pewne niejasności" umowy. Francja pośredniczyła w stworzeniu treści porozumienia Rosja - Gruzja.

Amerykańska sekretarz stanu dodała, że wspólnota międzynarodowa musi jak najszybciej doprowadzić do stabilizacji w regionie. Ma temu posłużyć wysłanie do Gruzji misji pokojowej, która będzie monitorowała przestrzeganie zawieszenia broni.

Condoleezza Rice dodała, że Waszyngton oczekuje od strony rosyjskiej, że nie będzie utrudniać wjazdu pracowników pomocy humanitarnej i obserwatorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.