Saarinen wygrała 10 km techniką klasyczną w Kuusamo. Kowalczyk siódma

Justyna Kowalczyk zajęła 7. miejsce podczas biegu na dystansie 10 km techniką klasyczną w fińskim Kuusamo. Zawody wygrała zawodniczka gospodarzy Aino Kaisa Saarinen. Druga była Rosjanka Irina Khazova, a trzecia Norweżka Vibeke W. Skofterud.

Justyna Kowalczyk / Fot. EPA/KIMMO BRANDTW niedzielę odbyły się kolejne zawody w Pucharze Świata w biegach narciarskich. Zawodniczki miały do pokonania trasę 10 km techniką klasyczną.

Na pierwszym punkcie pomiaru czasu usytuowanym po 2,2 km najszybsza była Norweżka Vibeke W. Skofterud. Na drugiej pozycji biegła Rosjanka Irina Khazova (+5,1 sek. straty), a na trzeciej Szwedka Charlotte Kalla (+8,5), która pauzowała w sobotnim sprincie z powodu kilkudniowej choroby. Natomiast nasza najlepsza biegaczka narciarska, Justyna Kowalczyk, bieg rozpoczęła bardzo spokojnie i na tym punkcie pomiaru czasu sklasyfikowana została dopiero na 22. pozycji (+18,6).

Po 6,1 km nastąpiła zmiana liderki. Na prowadzeniu była wówczas Khazova, a tuż za nią biegły Finka Aino Kaisa Saarinen (+4,7) i Skofterud (+8,4). Justyna Kowalczyk natomiast znacznie przesunęła się do przodu (8. pozycja), ale jej strata do prowadzącej Rosjanki wciąż była duża (+20,7).

Na 1,9 km przed metą na prowadzenie wyszła Saarinen. Druga była Khazova (+1,7), trzecia Skofterud (+8,4), a na czwartej pozycji znajdowała się już Kowalczyk (+15,0). Polka z kilometra na kilometr biegła coraz szybciej i nie traciła szansy na podium. Na ostatnim etapie biegu jednak osłabła i ostatecznie zajęła siódmą pozycję, tracąc do najlepszej zawodniczki 27,2 sekundy. W zawodach zwyciężyła Aino Kaisa Saarinen, przed Iriną Khazovą (+13,1) i Vibeke W. Skofterud (+14,7).

Dzięki temu, że Aino Kaisa Saarinen wygrała dzisiejsze zawody, a Justyna Kowalczyk zajęła w nich siódme miejsce – Finka została nową liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, spychając Polkę na miejsce drugie.

Do niedzielnego biegu zgłoszono 88 zawodniczek, w tym po długiej przerwie, spowodowanej narodzinami dziecka – dwukrotną medalistkę olimpijską i sześciokrotną medalistke mistrzostw świata, Kristinę Śmigun-Vaehi. Estonka nie jest jeszcze w formie, ale zodbyła pierwsze punkty w PŚ, zajmując 25. miejsce (+1.09,8). Na linii startu nie stanęły Finka Riikka Sarasoja oraz Włoszki Sabina Valbusa i Magda Genuin. Biegu nie ukończyły natomiast dwie zawodniczki, Finka Maija Hakala i Norweżka Marthe Kristoffersen.

W niedzielnych zawodach brały udział również trzy inne Polki, ale żadnej z nich nie udało się zdobyć punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kornelia Marek zajęła 50. miejsce (+2.38,1), Paulina Maciuszek 52. (2.39,4) i Sylwia Jaśkowiec 68. (+3.24,7).