Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30275 miejsce

Sabam vs Scarlet. Trybunał Sprawiedliwości: ACTA jest niezgodna z prawem!

ACTA jest niezgodna z Kartą Praw Podstawowych. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie można zmusić dostawców internetu do instalacji systemu automatycznego filtrowania treści, by zapobiec nielegalnemu pobieraniu plików.

 / Fot. PAP Wyrok Trybunału dotyczył sprawy między belgijską organizacją ochrony praw autorskich SABAM a dostawcą internetu, firmą Scarlet. W pozwie zarzucono firmie brak działań zapobiegających nielegalnemu pobieraniu plików przez internautów, podaje gazeta.pl.

W pierwszej instancji sąd nakazał wprowadzenie mechanizmu automatycznego filtrowania treści, co pozwoliłoby na blokadę nielegalnego ściągania. Firma odwołała się jednak od wyroku. 24 stycznia br. Trybunał Sprawiedliwości poparł apelację, podkreślając wagę nadrzędności ochrony konsumenta wynikającej z Karty Praw Podstawowych UE.

"Efekty niniejszego pozwu nie ograniczałyby się do Scarlet, jako że system filtrowania byłby odpowiedzialny za naruszanie podstawowych praw klientów firmy, ich praw do ochrony danych osobowych i praw do otrzymywania lub udzielania informacji chronionych zapisami Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej" - orzekł TS.

Orzeczenie Trybunału dotyczy bezpośrednio porozumienia ACTA, które, jak twierdzą eksperci, może doprowadzić do konieczności filtrowania treści przez operatorów. Uniemożliwia to praktycznie podpisanie porozumienia przez państwa objęte ochroną Karty Praw Podstawowych.

Nie dotyczy to jednak polskich konsumentów. W 2007 r. rząd Jarosława Kaczyńskiego zdecydował (a rząd Tuska podtrzymał tę decyzję), że Polska przyjmie tzw. protokół brytyjski, ograniczający stosowanie Karty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Łukasz
  • Łukasz
  • 31.01.2012 14:26

Acta NIE stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej (a więc także z KPP), a więc NIE nakłada obowiązku filtrowania wszystkich danych.

Polecam przeczytanie odpowiedzi MKiDN:
http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/acta/2012_01_23-ACTA_odp.pdf

lub chociaż ogólnikowej wersji:
http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/stanowisko-mkidn-w-sprawie-acta-2678.php

oraz pierwszej strony komentarza Komisji Europejskiej:
http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2011/april/tradoc_147853.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń
misek
  • misek
  • 27.01.2012 11:37

jak komuś na budynku coś napiszą obraźliwego to mandat płaci właściciel a nie tek kto pisał bo jest nie uchwytny. Efekt będzie taki, że TUSKOWI ktoś wkopiuje na stronę jakiś film a TUSK za to pójdzie do pudła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ala
  • ala
  • 27.01.2012 11:34

elektrownia też jest winna do dostarcza energii potrzebnej do ściągania plików. A tak serio to ci co słuchają MP3 jak nie będą mieli dostępu do bezpłatnych plików to i tak nie kupią płyt wykonawców bo są za drogie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paweł Urbański
  • Paweł Urbański
  • 26.01.2012 20:07

Sklepy również są paserami,bo w nich ludzie kradną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli nie ACTA, to pozostaje nam wprowadzenie przepisów, które pozwolą traktować dostawcę internetu, który umożliwia nielegalne ściąganie plików, jako pasera.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 26.01.2012 19:05

Kary Praw Podstawowych nie podpisał Jarosław Kaczyński a ostateczna decyzja zapadła w marcu 2008 r ,którą podjął śp Lech Kaczyński aby europejskie struktury nie mieszały się do religii oraz bał się związków homoseksualnych. Nie wiem jaka jest procedura wszczęcia procedury podpisania KPP . MYŚLĘ ,ŻE PO TEŻ SIĘ BOI kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.