Facebook Google+ Twitter

Sabaton śpiewa o polskich bohaterach

W 1999 roku pięciu Szwedów w Falun założyło zespół muzyczny Sabaton. Zainspirował ich temat II wojny światowej, ich twórczość zdecydowanie ma wymowę antywojenną. W pierwszym roku istnienia grali utwory pod kompilacyjną nazwą First for Fight.

W latach 2000 do 2004 zespół rozpoczął poszukiwania wytwórni, dzięki której mógłby dotrzeć do szerszej publiczności. Internet stał się świetnym miejscem do podbicia, więc przez kilka tygodni trwała wielka kampania reklamowa, która doprowadziła do zwycięstwa.

4 marca 2005 roku ukazał się album Primo Victora (Black Lodge Records), gdzie wszystkie utwory łączyła tematyka wojenna. 28 lipiec 2006 przyniósł kolejne nagranie Attero Dominatus (Black Lodge Records). Powstał zatem album kontynuujący wojenną sagę, zaczętą przez Primo Victoria. Zespół ruszył w trasę koncertową i pokazał się kilku tysiącom fanów heavy metalu w 10 krajach. Trasa była olbrzymim sukcesem zespołu. 26 marca 2007 roku ukazała się podwójna kompilacja o nazwie Metalizer (Black Lodge Records). 30 maj 2008 rok to album The Art of War (Black Lodge Records). Nowy album był oparty na starożytnej księdze o nazwie Sztuka wojenna, która została napisana w VI w. p.n.e. przez chińskiego stratega Sun Zi. Na płycie znalazła się kompozycja pt. 40:1, o bohaterstwie polskich żołnierzy w bitwie nad Wizną.

Od marca 2008 roku do listopada 2009 roku koncertowali na trasie pod tytułem Art. Of Live Tour dając 57 występów; z czego 3 w Polsce. Sabaton znów odwiedził Polskę i koncertował w 6 miastach : w Bydgoszczy, Siemianowicach, Warszawie, Zielonej Górze, Rzeszowie oraz w okolicach Wizny, w Górze Strekowej, gdzie znajdują się ruiny umocnień, z których kpt. Władysław Raginis dowodził obroną odcinka Wizny.

Skład obecnie występującego zespołu:
Joakim Brodén – wokal (1999-)
Rikard Sundén – gitara elektryczna (1999-)
Oskar Montelius – gitara elektryczna (1999-)
Daniel Mÿhr – instrumenty klawiszowe (2005-)
Pär Sundström – gitara basowa (1999-)
Daniel Mullback – perkusja (2001-)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Ale generalnie utwory są antywojenne a nie promujące wojnę.Oczywiście style są różne.Kilka recenzji Lao Che :Marek Włodarski
O płycie: LAO CHE - "Powstanie Warszawskie"Na Germańca jak do tańca .Słucham więc Powstania Warszawskiego od dobrych kilku dni w szczenięcym zachwycie, w żołnierskim transie, w bogoojczyźnianym uniesieniu. My Polacy mamy opinię Romantyków! Tu jest wszystko czego mej duszy zabłąkanej pośród śmieci kurtury współczesnej, tu jest wszystko czego mej głowie skołatanej i sercu obolałemu potrzeba – Niech żyje Armia, Lotnictwo i Marynarka Polska! Niech żyją żołnierze Polskiej Armii Podziemnej! Niech żyje wolna, niepodległa Polska! Wyobraźcie sobie, iż ów, i powyższy, cytacik to sampelek, czyli wkrętka, z przemówienia gen. Sikorskiego Władysława, których na tej płycie jest kilka pięknie wkomponowanych, wyobraźcie sobie, a nie słuchając tej płyty, zapewniam Was, że wyobrazić sobie tego nie możecie, że słuchając LAO CHE człowiekowi serce roście, że człowiekowi szajba odbija i z flagą na barykady i z karabinem biec by się chciało do kolegów i koleżanek sprzed lat sześćdziesięciu, z karabinem i z okrzykiem: Nam jedna szarża – do nieba wzwyż! I jeden order – nad grobem krzyż! A to wszystko za sprawą obłędnych 10 utworów, a wszystko to za sprawą minut czterdziestu pięciu (aż żal, że tak mało!) muzyki płockiego LAO CHE.
Forcys Niezależny serwis muzyczny
Lao Che
Powstanie Warszawskie
2005, Ars Mundi
Ocena: 1.9
W czasach popularności 2TM2,3 zabawnym aspektem fenomenu było święte oburzenie sympatyków grupy (w pierwszej kolejności), automatycznie posądzających ewentualnych jej krytyków o wrogość religijną. Nie sposób ocenić, czy sprawy mają się podobnie z Powstaniem Warszawskiem, bo ciężko podejrzewać kogoś o nienawiść do partyzantów, tudzież wstręt do bohaterów. Jednak projekty te łączy po trosze kaliber artyzmu, oryginalność oraz pochlebstwa recenzentów. Concept album próbujący oddać atmosferę tamtych dni zupełnie nie dźwiga ciężaru gatunkowego podjętej tematyki (powiedzmy cytaty z Baczyńskiego na pograniczu profanacji dla mnie, nic nie poradzę). Zaś chwalona różnorodność stylistyczna ma ten problem, że nie potrafi uwolnić się od pidżamoskich (i nie tylko) grzechów charakterystycznego klimatu "Polandu", jawiąc się jako niestrawne łomotanie bez inwencji. Weźmy takie "Zrzuty". Dobre to je? Melodia jak z jakiejś piosenki-rymowanki, że "Hitler biega jak szalony". Podkład a la Pidżama Porno. Wokal minusowy. Nie nie, co to kurwa ma być. A z pozytywów, to w "Przebicia Do Śródmieścia" słychać zalążki dobrego utworu.

–Jacek Kinowski, luty 2006
Jak zwykle zdania są podzielone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Rafale za Kazika

Komentarz został ukrytyrozwiń

...tak mi się przypomniało, że Kazik spiewa w trochę zawoalowany sposób piosenkę "Knajpa morderców", na płycie Tata Kazika, Kultu. Tekst jego ojca, mówi o AK-owcach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Primo Victoria i Art of War to doskonałe płyty, Attero Dominatus podoba mi się mniej. Należy pamiętać, że zespół generalnie śpiewa o wojnie i znajdziemy tam teksty o niemieckiej dyzwizji pancernej (Ghost Division) czy Łuku Kurskim (Panzerkampf).
Zgadzam się z Michałem - "Powstanie Warszawskie" Lao Che to płyta godna polecenia - inny styl niż Sabaton, ale większa poetyka... Płockiemu zespołowi udało się doskonale oddać klimat Powstania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję panie Michale.Czy jeszcze ktoś z Was ma informację o polskich zespołach lub solistach śpiewających o polskich bohaterach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Lesławie podaję link do fragmentu artykułu na Wikipedii, gdzie wymienione zostały najważniejsze kawałki dotykające tematu Powstania warszawskiego ---> http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie#Powstanie_warszawskie_w_kulturze_popularnej.
Poza tym polecam oczywiście album Lao Che zatytułowany właśnie nazwą powstania. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy jeszcze ktoś z Was ma informację o polskich zespołach lub solistach śpiewających o polskich bohaterach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Pani Beato słuchałem Fortecę,kto dopisze dalsze zespoły śpiewające o polskich bohaterach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie o to mi chodziło, czy ktoś zna inne- będę wdzięczny jeśli uda stworzyć listę zespołów śpiewających o naszych bohaterachhttp://www.youtube.com/watch?v=IkxOiBQGI6o

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.02.2010 11:39

Beata pisze:"Na koncercie w Górze Strękowej byłam. Był to koncert plenerowy w rocznicę bitwy pod Wizną.
Członkowie zespołu otrzymali tytuł Honorowych Obywateli Gminy."
Ciekaw jestem czy zostali w jakiś sposób uhonorowani przez Niemców. W końcu śpiewali o 7 dywizji pancernej III Rzeszy w piosence pt. "Ghost Division":-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.