Facebook Google+ Twitter

Sacrum Novum II - w opozycji do obrazoburstwa i dewocyjnego kiczu

Sacrum Novum to po przeszło 10 latach druga zbiorowa wystawa mojego autorstwa, w której pokazuję tematykę sakralną ujętą przez 25 twórców w sposób bezpośredni lub metaforyczny, ale wolny zarazem i od obrazoburstwa i od dewocyjnego kiczu

Sacrum Novum II- zaproszenie / Fot. A.SobolPomiędzy tymi skrajnościami współczesny widz rzadko kiedy znajduje obrazy, które tworząc odpowiedni nastrój do kontemplacji, czy modlitwy - kontynuowałyby wielkie tradycje sztuki sakralnej wnosząc do niej współczesne formy wyrazu, oryginalne techniki, czy bliski dzisiejszemu widzowi przekaz.

Bowiem po wielkim boomie na tę tematykę w latach rozkwitu Solidarności i wielkiego zbliżenia inteligencji polskiej do Kościoła, znów jest to tematyka raczej niszowa, która rzadko wychodzi poza kościelną kruchtę, a jeśli nawet gości w profesjonalnych galeriach, to albo w charakterze okolicznościowej laurki - bez selekcji, która eliminowałaby prace słabe, czy wręcz kiczowate; albo jako niesmaczna, obrazoburcza sensacja, którą nie dla metafizycznej zadumy, ale dla wypromowania kolejnego pseudo-artysty wyprodukowano...

Według mnie źródłem tego problemu jest brak profesjonalnej galerii, która byłaby czytelnym dla widza, budzącym zaufanie adresem, pod którym spragniony metafizyki widz znalazłby szeroką ofertę prac na odpowiednio wysokim poziomie.

Kościół zdaje się nie doceniać tego problemu i brak jest w dzisiejszych czasach w jego szeregach mecenasów dostrzegających ważność wpływu ambitnej sztuki na rozwój duchowości wiernych , oraz ogromne niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą zalew kiczu i bylejakości w wystroju kościołów i domowych kapliczek.
Jego Obecność - Pax Divinum / Fot. Anna Sobol
Wystawa Sacrum Novum I zawierała prace o tematyce związanej z motywami judaistycznymi i buddyjskimi obok motywów z ikonografii chrześcijańskiej i z powodzeniem była prezentowana w polskich i belgijskich kościołach, więc myślę, że galeria prowadzona na odpowiednim poziomie i z wyczuciem stosowności, mogłaby te motywy łączyć. A jeśliby nawet łatwiej byłoby je oddzielić i promować osobno, to dość jest twórców, którzy ten temat drążą, żeby zapełnić miejsce, które byłoby wreszcie jakąś alternatywą dla sklepików Veritasu - nie dających szansy ambitniejszemu odbiorcy na znalezienie w najlepszym przypadku czegokolwiek poza kopiami starych mistrzów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Mecenat zawsze jest problemem, ale jak widać na tym przykładzie pomimo... można.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że sąsiednia parafia nie zgodziła się wystawić. Sztuka sakralna (a może konkretnie malarstwo) jest dziś raczej „produktem niszowym", tym bardziej Kościół powinien zwracać uwagę na próby zainteresowania nią szerszego grona wiernych. Z artystycznego punktu widzenia, także dla niewierzących różnorodność gatunków w sztuce powinna mieć to znaczenie.

Mnie szczególnie podoba się motyw przenikania się elementów różnych religii, tak jak na obrazie autorstwa Igora Yełpatowa z dziewczyną – Maryją. Czyni to sztukę uniwersalną także dla innych wyznań, w tym wypadku judaizmu. Takie inicjatywy do mnie przemawiają.

Anno, a czy można zobaczyć w Warszawie Twoje działa, nie tylko sakralne?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odwiedzałam stronki kolegów, a tu tyle wpisów! Rafale - dzięki za ciekawe linki!
Jeśli chodzi o sprawę wędrówki wystawy, to jest to tylko i aż problem finansowy - jesli będą konkretne zaproszenia z funduszami na transport + ew. koncert, to chętnie popracuję przy tym przedsięwzięciu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.01.2010 19:20

Są ludzie, którzy obejrzeliby wystawę z przyjemnością, ale mieszkają za daleko, więc pomysł "podróży" ikon wokół Polski jest godny poparcia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł podoba mi się i myslę, że będzie wielu chętnych do obejrzenia takiej wystawy! Prawdę mówiąc po nadmiarze kiczu serwowanego nam na co dzień, przyda się coś, co pozwoli znowu uwierzyć w sztukę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sztukę sakralną w Polsce w pozytywnym tego słowa znaczeniu uosabiają wg. mnie 2 osoby: Jerzy Nowosielski i Dobrosław Bagiński. O ile ten pierwszy znany jest szerszej publiczności, ten drugi już mniej. Pan Dobrosław jest związany z lubelską parafią św. Andrzeja Boboli. Jego autorstwa jest wnętrze świątyni - http://www.bobola.kuria.lublin.pl/element.php?skad=zdjecie&co=dsc07778.jpg&id=84 i choćby Groby Pańskie - http://www.bobola.kuria.lublin.pl/element.php?skad=zdjecie&co=dsc04176.jpg&id=35 . To, co cechuje jego twórczość to prostota, ale bez banału i skrętów w tzw. sacro-polo, które zdominowało wiele świątyni. Niektórzy zarzucają mu nawet brak ortodoksji, która dla nich wyraża się w dosłownych, eklektycznych formach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zdania podobnego, jak Jola i podpisuję się pod Jej pomysłem.
Tobie, Aniu - gratuluję siły działania.
Piękna pasja i piękne jej efekty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, "internet dużo może". :) Obejrzałam film, gratuluję!
Jeśli chodzi o wystawę, myślę, że powinna odwiedzić wiele miejsc w Polsce - pierwsze z nich, które mi przychodzi do głowy - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kościół zdaje się nie doceniać tego problemu i brak jest w dzisiejszych czasach w jego szeregach mecenasów dostrzegających ważność wpływu ambitnej sztuki na rozwój duchowości wiernych , oraz ogromne niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą zalew kiczu i bylejakości w wystroju kościołów i domowych kapliczek."

Anno - przecież gołym okiem widac, że Kościół mecenatu nad sztuka nie pełni, mimo, że koszta i tak ponosiliby wierni,(a nawet państwo, co widać przy każdej wiekszej inwestycji koscielnej)
Równoczesnie wszechobecny kicz jest żródłem dochodów, z ktorych Kosciół nie zrezygnuje, przymykając oczy na paskudztwa graniczące ze skandalem.Vide - miejsa masowych pielgrzymek i nie tylko.
Równoczesnie najwspanialsze działa sakralne, łącznie z "pogańskimi" zgromadził Watykan w swych muzeach i na tym chyba formuła mecenatu sie wyczerpuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa artystyczna inicjatywa może również na Podlasiu udało by się coś w tej kwestii zorganizować. Może powstanie jakiś plan z tym związany i można bedzie to zaprezentować w całej Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.