Facebook Google+ Twitter

Sacrum Profanum czyli różne oblicza muzyki w Krakowie. Część druga

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-22 16:24

Śnieg i groźne, skaliste krajobrazy, ale także baśniowa magia i kolory zorzy polarnej... Podczas ósmej edycji festiwalu słuchaliśmy intrygującej twórczości Skandynawów.

Modern Classic/Made in Poland

Część sacrum to muzyka klasyczna. Współczesna muzyka klasyczna, co zmniejsza jeszcze liczbę potencjalnych odbiorców. Zwolenników niełatwych, niekiedy ocierających się o chaos dźwięków nie ma bowiem wielu. Po pierwsze, aby w pełni odczuć satysfakcję ze słuchania takiej muzyki, należy posiadać odpowiednią wiedzę muzyczną. Z reguły odbiorcami współczesnej muzyki klasycznej są więc tzw. „branżowcy”. Nie znaczy to jednak, iż bez odebrania odpowiedniego wykształcenia muzycznego nie można być odbiorcą koncertów tego rodzaju, czego jestem znamiennym przykładem. Nie będzie więc w niniejszej relacji zbyt wiele fachowych pojęć muzycznych, ale mam nadzieję, iż uda mi się opisać, na czym polega ta część festiwalu i zachęcić, aby uczestnictwa w krakowskim festiwalu nie ograniczać tylko do części freakowej.

Koncerty odbywały się w Łaźni Nowej, postindustrialnym wnętrzu w Nowej Hucie i Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu.

Pierwszymi wykonawcami, którzy wystąpili w cyklu koncertów klasycznych, byli znani już krakowskiej publiczności Ensemble Intercontemporain dyrygowani przez Jeana Deroyera. Pierwszym zaprezentowanym kompozytorem był Magnus Lindberg. Ale zanim zagrano cztery jego kompozycje, w ramach cyklu Made in Poland usłyszeliśmy „Łańcuch” Witolda Lutosławskiego. Jest to utwór przeznaczony na czternastu wykonawców i trwający niecałe dziesięć minut. Charakteryzował się nietypowym brzmieniem fortepianu, obecnością wibrafonu, graniem na instrumentach smyczkowych techniką pizzicato – co oznacza po prostu szarpanie strum palcami. Ładna jest również perkusyjna kulminacja pod koniec utworu. Wykonania z cyklu Made in Poland zostały nagrane celem wydania ich, z wydawnictwem tym polecam się zapoznać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.