Facebook Google+ Twitter

Sąd: Mariusz Handzlik nie był agentem SB

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-10 14:51

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Mariusz Handzlik nie był agentem SB. Sędzia Paweł Dobosz w uzasadnieniu wyroku powiedział, że obie strony i IPN i Mariusz Handzlik mają w istocie zbieżny pogląd w tej sprawie.

Minister w Kancelarii Prezydenta wystąpił o autolustrację, gdy po opublikowaniu katalogu IPN okazało się, że został zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik "Piotr". Rejestracji dokonano w 1987 roku, przed wyjazdem Mariusza Handzlika do Francji.

Podczas mów końcowych prokurator IPN Jarosław Skrok powiedział, że dokument przechowywany w zbiorach Instytutu nie może być w żadnej mierze traktowany jako zobowiązanie do współpracy. Prokurator przypomniał słowa jednego z przesłuchiwanych wcześniej ubeków, o tym, że była to "rejestracja na wyrost i na kredyt, perspektywiczna" i że "takie rzeczy w produkcji dokumentów się zdarzają".

Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło podkreśliła, że chodziło o stopniowe pozyskanie, w przyszłości, osoby, która deklarowała głęboką wiarę, zaangażowanie w życie kościoła, chęć studiowania na katolickiej uczelni, a nawet zamiar wstąpienia do klasztoru. W jej ocenie, tragedią procesów lustracyjnych, jest to, że zeznający esbecy, ludzie o wątpliwej moralności, decydują nadal o tym, "czy kogoś utopić, czy podwyższyć", nadal mogą niszczyć czyjeś życie.

Mariusz Handzlik ponownie oświadczył, że nigdy nie był tajnym współpracownikiem służb bezpieczeństwa PRL i nigdy nie udzielił tym instytucjom żadnej pomocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.