Facebook Google+ Twitter

Sąd: MON musi przeprosić ITI

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-08 20:29

Ugodą zakończył się przed warszawskim sądem proces cywilny wytoczony przez Mariusza Waltera, Jana Wejcherta oraz firmę ITI - właściciela telewizji TVN Ministerstwu Obrony Narodowej w sprawie raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

Zgodnie z ugodą, MON musi na łamach "Gazety Wyborczej" przyznać, że informacje na temat ich rzekomej współpracy ze służbami specjalnymi PRL zawarte w raporcie z likwidacji WSI "były nieuprawnione, krzywdzące i podważające wiarygodność biznesową" właścicieli ITI. Nieuprawnionym miało być też stwierdzenie w raporcie z WSI, że Walter i Wejchert zajmowali się "plasowaniem agentury wywiadu wojskowego PRL w krajach Europy Zachodniej".

Antoni Macierewicz uważa, że ugoda zawarta między MON a grupą ITI oznacza, że minister Klich pozostaje w "ewidentnej zmowie" z właścicielami telewizji TVN. Zdaniem Macierewicza metoda jest taka jak 15 lat temu, kiedy to minister Andrzej Milczanowski "taśmowo przepraszał" agentów ujawnionych w 1992 na żądanie Sejmu. Poseł PiS dodał, że sytuacja obecnie jest inna, bo wtedy nie można było ujawnić dokumentacji.

Macierewicz dodał, że 2 tygodnie temu grupa ITI przegrała z nim proces o dokładnie to samo. Na dowód swoich słów poseł pokazał uzasadnienie postanowienia sądu z 14 kwietnia o umorzeniu postępowania w jednej ze spraw wytoczonych mu z prywatnego oskarżenia. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że w zachowaniu Antoniego Macierewicza nie można dopatrzeć się znamion czynu zabronionego oraz, że zobowiązany był on do sporządzenia raportu i uczynił to, kierując się wyłącznie wiedzą nabytą w trakcie działań Komisji Weryfikacyjnej oraz w oparciu o zgromadzone przez nią materiały.

Poseł Macierewicz wymienił wygrane przez siebie procesy i dodał, że osoby, z którymi wygrał procesy to bądź byli żołnierze WSI bądź osoby trzecie, które zostały wymienione w raporcie jako współdziałające z drugim zarządem Sztabu Generalnego.

Antoni Macierewicz uważa, że w mediach panuje cenzura, ponieważ opinia publiczna nie została poinformowana o wygranych przez niego procesach związanych z raportem o likwidacji WSI.

Ugoda za ITI ma zostać opublikowana w poniedziałkowym wydaniu "Gazety Wyborczej".

iar/szczesna/kw/dyd

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.