Facebook Google+ Twitter

Sąd nad Jezusem - Misterium Męki Pańskiej

Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone (Ewangelia wg św. Łukasza 3.34 )

Scenografia wykonana przez Zytę Muchę nauczycielkę placówki. / Fot. Jerzy JastrzębskiW dniu 16 kwietnia 2014 roku korytarz dolny Powiatowego Zespół Szkół i Placówek w Legionowie przemienił się w siedzibę Poncjusza Piłata, prefekta Judei. Na to stanowisko został on mianowany w 26 roku przez cesarza Tyberiusza, a pamięć o nim trwa dzięki Jezusowi i chrześcijanom.

Mimo scenografii nawiązującej do tamtych czasów treść spektaklu jest nam bardzo bliska. Aktorzy wypowiadają nasze sądy, współczesnych ludzi o Jezusie. Oskarżeń kierowanych pod Jego adresem jest pełno w mediach i jak i codziennych dyskusjach. Aktorzy zarzucają Chrystusowi, że jest uzurpatorem i sam siebie mianuje synem Boga. Ponadto zajmuje się uzdrawianiem chorych, wskrzesza umarłych, sądzi ludzi, odpuszcza grzechy, występuje przeciwko nauczaniu kapłanów Jezus oskarżony. / Fot. Jerzy Jastrzębskiżydowskich. Oskarżają o włóczęgostwo, nie ma stałego miejsca pobytu, przechodzi z miasta do miasta. Wszędzie za nim idą tłumy ludzi. Sieje zamieszanie, chaos pobudza do rewolty przeciwko zastanym porządkom. Jest to długa lista oskarżeń. Jezus pełen godności i pokoju odrzuca je wygłaszając znane nam słowa. Przepiękne pieśni w wykonaniu Huberta Kowalczyka dodają im szczególnego znaczenia. Sąd nad Jezusem zakończony sceną spotkania apostołów z zmartwychwstałym Jezusem na drodze do Emaus staje się zgodnie z założeniem reżysera spektaklu sądem nad nasza kondycją moralną i postawami współczesnych ludzi.

-Sąd nad Jezusem, oskarżenia pod jego adresem nigdy się nie zakończyły. Każda cząstka Jego nauczania, Jego zachowanie Jezus przed sądem. / Fot. Jerzy Jastrzębskipoddawane jest wnikliwej analizie -wyjaśnia Danuta Zalewska nauczycielka religii- To rozpatrywanie jest najczęściej czynione z niskich pobudek, aby podważyć fakty i przekręcić słowa i dopasować je do własnych potrzeb. Musimy pamiętać o tym, kiedy sami stajemy się sędziami i ferujemy wyroki nie znając faktów, abyśmy nie przyczyniali się do
krzyżowania swoich bliźnich i siania zła. Trzeba pamiętać o słowach naszego Nauczyciela” Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone- zacytowala.

Po zakończeniu Misterium uczniowie, którzy przystąpili w tym roku do bierzmowania otrzymali z tej okazji pamiątki.  / Fot. Jerzy JastrzębskiJak co roku społeczność szkolna złożyła wszystkim księżom życzenia z okazji ich święta. Obecny na misterium ksiądz dziekan Lucjan Szcześniak podziękował za życzenia i kwiaty.Życzył zebranym wspaniałych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dyrektor Placówki podziękowała za wzruszający spektakl, wprowadzenie w nastrój świąt i również dołączyła życzenia świąteczne. Obecni na sali gorącymi oklaskami podziękowali za te chwile emocji i wzruszeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.