Facebook Google+ Twitter

Sąd Najwyższy oddalił skargę sikha, któremu straż graniczna kazała ściągnąć turban podczas kontroli

Sąd Najwyższy oddalił skargę sikha, który twierdzi, że straż graniczna naruszyła jego dobra osobiste nakazując mu zdjęcie turbanu podczas kontroli na lotnisku.

https://flic.kr/p/eeDKqU / Fot. Robert S. Donovan/(CC BY 2.0)Shaminder Puri to Brytyjczyk hinduskiego pochodzenia wyznający sikhizm. Turban, który nosi mężczyzna jest istotnym elementem w jego religii, a nakaz jego ściągnięcia traktowany jest jako zniewaga. Puri podczas podróży lotniczych w latach 2009-2011 był pięciokrotnie proszony przez polską straż graniczną o zdejmowanie turbanu - podaje Wyborcza.pl. Początkowo wysyłał skargi, m.in. do komendanta głównego straży granicznej. Ostatecznie pozwał pograniczników, domagając się 30 tys. złotych odszkodowania i przeprosin.

Sądy wszystkich instancji oddaliły pozew. 17 września zrobił to również Sąd Najwyższy. Zdaniem sędziów nie doszło do naruszenia dóbr Shamindera Puriego, a strażnicy prosili o zdjęcie turbanu w osobnym pomieszczeniu. "Są argumenty wyższej natury - bezpieczeństwa, które państwo musi zapewnić - chronić życie i zdrowie swoich obywateli, dlatego takie naruszenie dóbr osobistych musimy ocenić jako nieprowadzące do odpowiedzialności" - powiedział sędzia sprawozdawca Krzysztof Pietrzykowski, cytowany przez Polskie Radio.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka objęła przypadek sikha opieką. Rozważa jej skierowanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Co robią idioci z Fundacji Praw Człowieka gdy mordowani są europejczycy przez islamistów ??? Tam mają pole do działania. !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.