Facebook Google+ Twitter

Sąd Najwyższy: pary homoseksualne mogą dziedziczyć prawo do najmu mieszkania

Decyzją Sądu Najwyższego osoby tej samej płci, żyjące w związku w wynajmowanym mieszkaniu, mają takie same prawo do dziedziczenia najmu po partnerze, jak osoby żyjące w konkubinacie.

 / Fot. Cjs2111, GNU1.2Uchwała została podjęta w związku z pytaniem Sądu Okręgowego w Warszawie. Zagadnienie było poruszane już wielokrotnie, jednak pierwszy raz zajął się nim Sąd Najwyższy. Cała sprawa dotyczyła interpretacji art. 691 par. 1. kodeksu cywilnego, który mówi o dziedziczeniu prawa najmu mieszkania.

W treści przepisu wymieniono konkretny krąg osób, które są objęte prawem dziedziczenia. Dotyczy on małżonka, dzieci, innych osób wobec których na najemcy ciążył obowiązek alimentacyjny oraz osób, które pozostawały faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Interpretacji tego ostatniego stwierdzenia podjął się Sąd Najwyższy.

Wniosek do sądu skierował Adam K., który wniósł pozew przeciwko miastu stołecznemu Warszawa. Adam K. chciał uzyskać prawo do najmu mieszkania po poprzednim lokatorze. Jako podstawę prawną poparł art. 691 par. 1. kodeksu cywilnego, twierdząc, że przez dziewięć lat pozostawał z poprzednim najemcą w związku partnerskim i dlatego jest osobą, która według kodeksu cywilnego "pozostawała faktycznie we wspólnym z nim pożyciu".

Sprawa była rozpatrywana przez sądy na różnym szczeblu. Podczas trwania procesu żądanie zostało oddalone przez Sąd Rejonowy, natomiast Sąd Okręgowy postanowił skierować sprawę do Sądu Najwyższego. Ten orzekł ostatecznie, że przepis mówiący o osobach żyjących z najemcą faktycznie we wspólnym pożyciu, dotyczy osoby połączonej z najemcą więzią uczuciową, fizyczną i gospodarczą, dotyczy to również par homoseksualnych.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.