Facebook Google+ Twitter

Sąd Najwyższy: straż miejska ma prawo używać fotoradarów stacjonarnych

Straż miejska ma prawo używać stacjonarnych fotoradarów - stwierdził Sąd Najwyższy oddalając skargę Prokuratora Generalnego.

 / Fot. Autor: Nemo5576 (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.Sprawa dotyczyła wykroczenia, które miało miejsce w Szczecinie, gdy kierowca przejechał na czerwonym świetle, co zostało zarejestrowane przez urządzenie straży miejskiej. W praktyce Prokuratora Generalna podniosła zarzut, że na mocy nowelizacji prawa drogowego z 2010 r. straż miejska nie może korzystać ze stacjonarnych fotoradarów, bo prawo to przysługuje Inspekcji Transportu Drogowego.

Prokuratura Generalna dostarczyła Sądowi Najwyższemu stenogramy z prac nad nowelizacją, które miały dowodzić, że treść skargi kasacyjnej pokrywa się z intencjami ustawodawcy. Sąd był innego zdania. "Obecne brzmienie art. 129b ust. 2 i 3 w zestawieniu z ust. 4 kodeksu drogowego po zmianach z 2010 r., które nadały wiele uprawnień Inspekcji Transportu Drogowego, nie uprawnia do wniosku, że doszło do zlikwidowania uprawnień straży gminnych (miejskich) do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących" - powiedział sędzia Józef Dołhy cytowany przez "Gazetę Prawną".

Orzeczenie ma znaczenie dla postępowań, które toczą się i będą toczyły w podobnych sprawach. Sądy w swym orzecznictwie będą powoływać się na stanowisko SN.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Co z obietnicą Tuska, który zapowiadał likwidację fotoradarów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Palono je z pasją podczas niedawnych rozruchów antyrządowych i antyunijnych we Francji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.