Facebook Google+ Twitter

Sąd oddalił wniosek o kasację wyroku byłych zomowców

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 13:30

Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację wyroku byłych zomowców skazanych w związku z pacyfikacją kopalni "Wujek" 16 grudnia 1981 roku.

Obrońcy zomowców wnosili o kasacje wyroków, ponieważ uważali, że sąd apelacyjny naruszył zasady domniemania niewinności, nie usunął wątpliwości, które powinny być rozpatrzone na korzyść oskarżonych oraz, że czyny zomowców zostały źle zakwalifikowane.

W czerwcu ubiegłego roku Sad Apelacyjny w Katowicach skazał czternastu byłych zomowców, którzy uczestniczyli w pacyfikacji kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy" w grudniu 1981 roku. Wówczas sąd złagodził orzeczoną rok wcześniej przez Sad Okręgowy w Katowicach karę dla dowódcy plutonu specjalnego ZOMO Romualda Cieślaka - z 11 do 6 lat wiezienia. Jednocześnie zaostrzył kary pozostałym trzynastu zomowcom, którzy dostali od 4 lat do 3,5 roku wiezienia.

Sprawę jednego umorzono, z kolei byłego wiceszefa Komendy Wojewódzkiej MO w Katowicach Mariana Okrutnego uniewinniono.

Część ze skazanych odbywa kary, reszta oczekuje na ich wykonanie. Cieślak jest w areszcie od wyroku sadu okręgowego w 2007 roku. Wniosek o kasacje złożyło trzynastu skazanych, jednak jeden z nich zmarł po jego złożeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.