Facebook Google+ Twitter

"Sąd Ostateczny" w Teatrze Studio. Premiera już wkrótce!

"Sąd Ostateczny" to najnowszy spektakl w reżyserii laureatki Paszportu Polityki - Agnieszki Glińskiej, na podstawie tekstu austriackiego dramatopisarza Ödöna von Horvátha. Spektakl będzie miał swoją premierę 31 grudnia 2012 roku.

 / Fot. Teatr Studio"Sąd Ostateczny" to metafizyczny kryminał, w którym autor tekstu stawia pytania o winę i karę, analizując przy tym zachowanie ludzkie w małej społeczności, jak mówi jedna z aktorek sztuki Agnieszka Pawełkiewicz, "miasteczka, którego nie znajdziemy na mapie geograficznej, lecz w naszych sercach. Mimo wszystko jest to uniwersalne miejsce, w którym główną rolę odgrywa dworzec kolejowy". - Sztuka opowiada o tym, jak wielka tragedia wyrasta z bezmyślności mojej bohaterki Anny, której niewinność, a zarazem wyrachowany charakter, jest motorem całej katastrofy - dodaje.

Łukasz Simlat w trakcie próby wyznał "jest to szalenie uniwersalna opowieść. Część rzeczy, które Horváth poruszył w swoim tekście sprzed II wojny światowej, dzieje się nadal w różnych zakątkach świata. Wcale nie przesadzę, jeżeli wspomnę tu chociażby w przypadku naszego kraju, o linczu we Włodowie. W sztuce poruszony jest temat winy i kary w sposób myślę bardzo bliski większości ludzi. Należy jednak liczyć się z tym, że z końcem przedstawienia nie padają żadne konkretne Zdjęcia z próby dla mediów / Fot. Teatr Studioodpowiedzi, pozostawiając widza w zupełnym zmieszaniu. Niedomówienia i niejednoznaczność zakończenia składają
się tutaj na ogromny potencjał tej sztuki. Po wyjściu z teatru to już od widza zależy, jak przełknie tę historię. Myślę również, że data premiery jest również jak najbardziej trafiona. Uczestniczenie aktorów, jak i widzów w tej sztuce może okazać się bardzo oczyszczające, dzięki czemu wejdziemy w ten nowy rok jako lepsi ludzie".

Ödön von Horváth jako pisarz w naszym kraju nie zyskał zbyt wielkiej popularności. Niemniej jednak w Polsce w ostatnich sezonach odbyły się dwie premiery jego utworu "Kazimierza i Karoliny". Fascynat i wspaniały znawca ludzkiej duszy, zmarł tuż przed II wojną światową na skutek uderzenia gałęzią. W 1979 r. ukazał się wybór jego prozy pt. "Epoka ryb".

Tytuł: Sąd Ostateczny
Reżyseria: Agnieszka Glińska
Autor: Ödön von Horváth
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
Występują: Monika Krzywkowska, Dorota Landowska, Agnieszka Pawełkiewicz, Elżbieta Piwek, Stanisław Brudny, Grzegorz Daukszewicz, Marcin Januszkiewicz, Mateusz Lewandowski, Modest Ruciński, Łukasz Simlat, Krzysztof Stelmaszyk, Krzysztof Stroiński, Krzysztof Strużycki, Paweł Wawrzecki, Wojciech Żołądkowicz

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.12.2012 15:44

Opis i scenografia przypominają trochę "Dogville". A do tego motyw winy i kary.
Bilety mam już kupione :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.