Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4921 miejsce

„Sąd Ostateczny” wita przybyłych do Gdańska

I stało się. W oknie Dworca Głównego w Gdańsku zawisła kopia tryptyku Hansa Memlinga. Dzieło w swoich burzliwych dziejach sporo podróżowało.


 

fot. Ewa Kowalskafot. Ewa KowalskaW czwartek 10 sierpnia, punktualnie o godz. 14 rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia kopii obrazu niderlandzkiego malarza, pochodzenia niemieckiego, Hansa Memlinga. Przybyło sporo miejscowych notabli, jak to zwykle przy takich okazjach bywa, nie zawiedli też gdańszczanie zwabieni zapowiadanym happeningiem na dworcu.

fot. Ewa KowalskaGospodarzem spotkania był dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańskufot. Ewa Kowalska Wojciech Bonisławski. Po przywitaniu gości, podczas którego, zerkał w górę, aby podziwiać na przemian obraz i nogi aniołków, głos zabrali Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, przedstawiciele władz PKP oraz pani Beata Szyber, kustosz i dobry duch Memlinga, matka chrzestna fot. Ewa Kowalskafot. Ewa Kowalskapomysłu. Wszyscy prelegenci przygotowali krótkie mowy, dzięki czemu cała część oficjalna stanowiła zwartą i treściwą całość. Największe brawa zebrała pani Beata Sztyber, która w ten sposób zakończyła pierwszą część uroczystości. – Zastanawiam się, jak to jest z tym wsiadaniem „do pociągu byle jakiego”. Bo przecież nie wiadomo, w którą stronę pojedzie... na prawo (piekło - dop. red.) lub na lewo. Ja życzę wszystkim Państwu dobrego wyboru. 

 

fot. Ewa Kowalskafot. Ewa KowalskaTo, co odbywało się na padole ziemskim, obserwowały z dworcowego balkonu anioły, kuszącymi ruchami zachęcające do... popełnienia grzechu. Między nami natomiast, śmiertelnikami, przy czarciej muzyce, przechadzał się Lucyfer. Uwijały się diabełki, rozdające zaproszenia do muzeum, a co fot. Ewa Kowalskagrzeczniejszym, piernikowe klucze do raju.

fot. Ewa KowalskaNiżej podpisana, o redakcji i Czytelnikach Wiadomości24.pl pamiętała i polskim zwyczajem fot. Ewa Kowalskadodatkowy kluczyk   „zakombinowała”.fot. Ewa Kowalska
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

O! Znaczy robię postepy:) Tylko jeden przecinek? Redakcjo, proszę wstaw go, skoro sama nie mogę :)Dzięki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A po kluczyk do Ciebie? Czy wolno skopiować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Korekta: Ewa, na Twoją prośbę :-) ...na padole ziemskim, obserwowały...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całkeim dobre5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ups, zapomniałam napisać, że Memling przez trzy lata będzie w ten sposób promował Muzeum Narodowe w Gdańsku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fantastyczna relacja,brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.