Facebook Google+ Twitter

Sąd: Polacy pracujący we Włoszech byli wykorzystywani i maltretowani

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-27 16:22

Włoski sąd uznał, że Polacy pracujący w latach 2004-2005 przy zbiorze pomidorów na południu kraju byli wykorzystywani i maltretowani. Za zmuszanie do pracy niewolniczej w lutym sąd w Bari skazał 16 Polaków na karę od 4 do 10 lat pozbawienia wolności. Dziś opublikowano uzasadnienie wyroku.


Sędzia Antonio Lovecchio uznał, że praca, do jakiej zmuszani byli Polacy zatrudniani przy zbiorze pomidorów na południu Włoch miała wszelkie znamiona pracy niewolniczej. Polacy, pisze sędzia Lovecchio, traktowani byli dokładnie tak samo, jak niewolnicy w starożytnym Rzymie. Zastępowali maszyny i już tego powodu byli dla swoich pracodawców źródłem zysku bez żadnych nakładów. Podobnie jak dawni niewolnicy, stwierdza włoski sędzia, Polacy pracowali bez ograniczeń czasowych i dopiero po zakończeniu dnia pracy otrzymywali pożywienie i dach nad głową.

Gdyby schemat ich pracy, odtworzony na podstawie dochodzenia, nakreślony został na kalce, pokrywałby się dokładnie ze schematem niewolniczej pracy w starożytności, napisał na zakończenie włoski sędzia.

22 lutego skazał on kilkunastu obywateli polskich oraz Ukraińca i Algierczyka za udział w międzynarodowej grupie przestępczej, prowadzącej handel ludźmi i zmuszającej do niewolnictwa. Sprawa niewolniczej pracy Polaków w Apulii wybuchła dwa lata temu, gdy podczas wspólnej akcji policji Włoch i Polski rozbito jeden z obozów, uwalniając ponad stu przetrzymywanych tam polskich robotników sezonowych.


M.Lehnert/iar/lm/magos
[ drukuj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.