Facebook Google+ Twitter

Sąd skazał kierowniczkę domu opieki w Radości

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-29 17:42

Na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat skazał Katarzynę Z. Sąd Rejonowy na warszawskiej Pradze. To wyrok w sprawie sprzed dwóch lat - psychicznego i fizycznego znęcania się nad pensjonariuszami w domu opieki w podwarszawskiej Radości. Wydając wyrok, sąd odniósł się do prośby Katarzyny Z. o dobrowolne poddanie się karze. Oskarżona odmówiła komentarza.

Sąd skazał oskarżoną za dwa zarzucane jej czyny. Pierwszy dotyczy psychicznego i fizycznego znęcania się nad schorowanymi pensjonariuszkami. Według sądu, oskarżona używała wobec nich wulgaryzmów oraz biła. Drugim zarzutem jest narażenie na bezpośrednią utratę życia. Katarzyna Z. nie wezwała karetki pogotowia do umierającej pensjonariuszki.

Sąd skazał kierowniczkę domu opieki w Radości na wypłacenie tak zwanej "nawiązki" w wysokości czterech tysięcy złotych na rzecz powiatowego szpitala w Iławie oraz trzech tysięcy ośmiuset złotych zadośćuczynienia maltretowanym pensjonariuszom. Ponadto skazana nie może uprawiać zawodu opiekunki przez siedem lat oraz poddać się zabiegom terapeutycznym.

Sprawa stała się głośna przed niespełna dwoma laty. O znęcaniu się nad pensjonariuszami napisał dziennik "Polska" w grudniu 2007 roku. Dziennikarze powoływali się na filmy nakręcone telefonem komórkowym i wypowiedzi Łukasza K., który przez dwa miesiące pracował w placówce, odpracowując zastępczą służbę wojskową. Na filmach widać, jak stare, schorowane i bezbronne kobiety były bite po twarzy, wyzywane w sposób wyjątkowo wulgarny i maltretowane.

Łącznie prokuratura oskarżyła w sprawie pięć osób. We wrześniu i grudniu ubiegłego roku sąd skazał czterech oskarżonych na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Dwie kobiety i dwaj mężczyźni dobrowolnie poddali się karze. Skazani przebywają pod dozorem kuratora.

W domu opieki było osiemnaście pacjentek, głównie kobiet chorych na chorobę Alzheimera. Kontakt z tymi pacjentkami jest utrudniony. Niektóre z nich mają zaburzenia świadomości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.