Facebook Google+ Twitter

Sąd w Mińsku wydał wyrok. Białoruscy zamachowcy zostaną rozstrzelani

Sąd w Mińsku uznał dwóch 25-latków z Witebska za winnych największych w ostatnich latach, zamachów na Białorusi. Opozycja nie zgadza się jednak z wyrokiem. Ma wątpliwości co do winy oskarżonych i przebiegu procesu i uznaje go za polityczną manipulację.

Jak podaje wyborcza.pl zakończył się proces dwóch oskarżonych o zamachy z 2008 i 2011 roku. Pierwszy miał miejsce podczas obchodów Dnia Niepodległości w Mińsku. Ranych zostało wtedy 50 osób. Drugim był kwietniowy wybuch w mińskim metrze, w wyniku którego zginęło 15 osób, a ponad 200 było rannych.

Oskarżeni Dzmitryj Kanawałau i Władysłau Kawalou zostali skazani na karę śmierci przez rozstrzelanie.

Prokurator Aleksiej Stuk jest usatysfakcjonowany procesem. Według niego, oskarżonym udowodniono winę. Dzmitryj Kanawałau miał osobiście konstruować i podkładać bomby, by doprowadzić do destabilizacji sytuacji na Białorusi oraz by zastraszyć społeczeństwo. Zaś Władysłau Kawalou jest winny tego, że nie poinformował służb o planowanych zamachach, a także pomógł dostarczyć ładunek przed zamachem w metrze.
Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy przed sądem. Obrońcy nie komentowali wyroku.

Obrona wnioskowała o uniewinnienie Kanawałaua, ponieważ ekspertyza wykazała, że film, na którym oskarżony rzekomo nosił torby z ładunkami wybuchowymi, jest montowany. Wniosek obrońców, że na ubraniach oskarżonych i w naczyniach, które miały służyć do stworzenia bomb nie ma śladów materiałów wybuchowych został pominięty przez sąd.

Wyrok jest tak ko kontrowersyjny, że nawet niektóre ofiary zamachu mają wątpliwości, co do uczciwości procesu.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku zebrano 45 tysięcy podpisów pod petycją o nieskazywanie Dzmitryja Kanawałaua i Władysłaua Kawaloua na karę śmierci. Ostateczna decyzja leży teraz w rękach prezydenta Białorusi – Aleksandra Łukaszenki.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.