Facebook Google+ Twitter

Sąd w Teheranie skazał Amerykanina na śmierć za szpiegostwo

Były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej Amir Mirzaei Hekmati, oskarżony przez irańskie władze o szpiegostwo, został skazany przez sąd w Teheranie na śmierć.

Więzienie Evin w Teheranie, gdzie wykonuje się wyroki śmierci. / Fot. Ehsan Iran, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0, Wikimedia CommonsUrodzonego w USA Amira Mirzaei Hekmati, posiadającego także irańskie obywatelstwo, aresztowano na terytorium Iranu kilka miesięcy temu. W grudniu irańska telewizja państwowa pokazała nagranie, w którym Hekmati przyznał się do działalności na rzecz amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Jak poinformowała dziś agencja informacyjna Fars, były żołnierz piechoty morskiej USA "został skazany na śmierć za współpracę z wrogim narodem, członkostwo w CIA oraz próbę wplątania Iranu w terroryzm".

Szpiegowska działalność Hekmatiego miała zostać zdemaskowana przez agentów irańskich służb wywiadowczych, którzy widzieli go na terenie amerykańskiej bazy wojskowej w Bagram w Afganistanie.

Czytaj także: Iran powiesił izraelskiego szpiega


Członkowie rodziny skazanego na śmierć Amerykanina utrzymują, że pojechał on do Iranu, by odwiedzić swoją prababkę. Jednak zdaniem irańskich śledczych, Hekmati dążył do "penetracji" irańskich służb wywiadowczych, udając niezadowolonego byłego żołnierza amerykańskiej armii, który ma do zaoferowania ściśle tajne wojskowe informacje.

Niedługo po aresztowaniu, Waszyngton zażądał od władz w Teheranie uwolnienia Hekmatiego, odrzucając tym samym wszelkie oskarżenia dotyczące jego rzekomej działalności wywiadowczej.

Departament Stanu USA uskarżał się także, że w czasie procesu Amerykaninowi odmówiono kontaktu z przedstawicielami szwajcarskiej ambasady, która reprezentuje w Iranie interesy Stanów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Czas przeciąć ten wrzód.
Tylko tym razem nie należy bawić się w naprawianie świata jak w Iraku tylko zrównać z ziemią Teheran i resztę Iranu pozostawiając przy życiu ludzi, bydło oraz wielbłądy - jedyny właściwy i dopuszczalny środek lokomocji w tej części świata. No, może osły też zasługują na litość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
007
  • 007
  • 09.01.2012 22:42

antek patelmitrz to antysemita. Rząd w Teheranie to barbarzyńcy.Iran nie jest krajem demokratycznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 09.01.2012 12:53

wieszać jankesów i żydów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.