Facebook Google+ Twitter

Sąd znów uniewinnił Nergala za podarcie Biblii. Protest ks. Byrta

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-06-04 19:45

"Panie Premierze, dokąd my idziemy, dokąd idą nasze sądy?" - pyta Donalda Tuska ks.Jan Byrt z parafii ewangelickiej w Szczyrku, zdumiony kolejnym wyrokiem sądu w Gdyni, uniewinniającym Nergala oskarżonego o obrazę uczuć religijnych.

zdjęcie ilustracyjne - Strona tytułowa Biblii Gdańskiej /http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Biblia_Gdańska.jpg / Fot. Marcin Janicki mod. Klondek/Wikipedia/W 2007 r. Adam Darski podczas koncertu w Gdyni podarł Pismo Święte, a kartki rozrzucił pośród publiczności, które zostały spalone przez jego fanów. Wołał również ze sceny "Żryjcie to g...o!". Nazwał ponownie Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą".

W 2010 r. gdyńska prokuratura rejonowa oskarżyła muzyka z art. 196 Kk, który stanowi:"kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." W 2011 r. Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Nergala i uznał, że podarcie Pisma Świętego było "swoistą formę sztuki". Od wyroku odwołała się prokuratura i Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.

Jesienią ub. roku Sąd Najwyższy uznał: "Przestępstwo określone w art. 196 k.k. popełnia ten, kto swoim zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym obejmuje wszystkie znamiona tego występku". Wobec tego w styczniu 2013 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił uniewinniający wyrok sądu niższej instancji. Wczoraj sprawa została ponownie rozpatrzona i decyzją Sądu Rejonowego w Gdyni lider blackmetalowej grupy Behemoth po raz kolejny został uniewinniony. W uzasadnieniu wyroku sędzia Monika Jobska powiedziała, że "oskarżony działał w zamiarze ewentualnym znieważenia uczuć religijnych osób, ale tylko tych obecnych na koncercie, nie zaś pokrzywdzonych występujących w tej sprawie."

-------------->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (42):

Sortuj komentarze:

Krytyka religii nie może zawierać elementów obelżywych i poniżających.
=====================================================
Wy powiadając to "gładko słowie" prokurator - jak Kubuś Puchatek - miał rację i również jej nie miał.
Ktoś powie, że to jakieś pokrętne relatywizowanie, ale między obelga, poniżeniem a "nie podzielaniem stanowiska" jest cienka linia. Dla niektórych samo zaprzeczenie słów zawartych w Biblii (nie mówiąc już o uśmiechnięciu się przy tym) już jest obelgą, grzechem śmiertelnym za który to inny człowiek wyprawił grzesznika w zaświaty. Tak po prostu, w imieniu Pana Boga...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy nie ma racji mówiąc "Krytyka religii nie może zawierać elementów obelżywych i poniżających."?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Mateusz Jarosz

/ad vocem : moralność i etyka. Jeżeli są pojęciami względnymi, można uzasadnić KAŻDĄ zbrodnię kontekstem/

Ja uważam, że nie można.
Co więcej, w najnowszej historii nader często uznaje się działania niemoralne - moralnymi.
To działa w dwie strony.

Co jednak dalej nie zmienia samej relatywistycznej istoty pojęcia etyki i moralności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież to jest w ogóle nie do określenia co jest obelżywe i poniżające... Znam siostrę zakonną słuchającą z uśmiechem dowcipów o Jezusie i zwyczajnych ludzi, którzy najchętniej by za nie pobili kogoś "dla jego dobra bo Jezusa trzeba szanować!". Żarty z tej bardzo przecież sympatycznej postaci są dla nich obelgą potworną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

prawdopodobnie dlatego przegrał jeśli tak dziwnie argumentował

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcin Pietrzyk

Te słowa (od myślnika) padły z ust prokuratora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wg Pani na koncertach ekstremalnego metalu znajdują się ludzie którzy akurat tamędy przechodzili?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wnioskował o karę ograniczenia wolności na jeden rok i 40 godzin miesięcznie pracy społecznej.

Natomiast prokurator chciał dla Darskiego orzeczenia grzywny w wysokości pięciu tysięcy złotych. - Oskarżony musiał liczyć się z tym, że w klubie mogą znaleźć się nie tylko fani, ale też osoby przypadkowe. Krytyka religii nie może zawierać elementów obelżywych i poniżających.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu
Być może pan Nowak zamówi mszę za Nergala, a ksiądz Byrt się pomodli i odprawi nabożeństwo - jako, że jest ewangelikiem.

Nowak jeszcze niedawno sądził, że Darski zostanie skazany, ale zdawał sobie sprawę, że raczej nie trafi do więzienia. Chciał aby muzyk w ramach kary pracował w szpitalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozer. To jest pozer widziałem Behemothów na Sonisphere tacy z nich sataniści jak i ze mnie ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.