Facebook Google+ Twitter

Sądecki Klaster Energii Odnawialnej gwarantem rozwoju regionu

Stworzenie lokalnego rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) sposobem na uniknięcie problemów energetycznych na Sądecczyźnie.

Ograniczone zasoby surowców energetycznych, nieustannie rosnące koszty pozyskiwania paliw i energii oraz zmiany w środowisku powodują, że coraz częściej mieszkańcy Nowego Sącza i okolic skazani są na poszukiwanie alternatywnych sposobów pozyskiwania energii.

Zapora Klimkówka / Fot. Archiwum Menu Group Dla uściślenia energetycznej współpracy pomiędzy lokalnymi podmiotami stworzono Sądecki Klaster Energii Odnawialnej. Jego głównym zadaniem jest odpowiednie wykorzystywanie Odnawialnych Źródeł Energii w celu stworzenia naturalnej infrastruktury i energetycznego uniezależnienia się poszczególnych domów i gospodarstw leżących na terenie powiatu sądeckiego.

Sądecki Klaster Energii Odnawialnej postuluje stworzenie platformy lokalnej współpracy jednostek samorządowych, biznesu, nauki, organizacji pozarządowych i okołobiznesowych w celu uniezależnienia energetycznego w oparciu o lokalne zasoby energetyczne będące gwarancją swobodnego rozwoju gospodarczego regionu.

przydomowy watrak / Fot. Archiwum Menu Group- „Zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw; wzmocnienie konkurencyjności i promocji Subregionu Sądeckiego jako obszaru efektywnych inwestycji; poprawa przepływu informacji pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, lokalnymi instytucjami nauki i biznesu; promocja zachowań proekologicznych; jak również świadczenie usług doradczych i wdrożeniowych z zakresu restrukturyzacji zużycia paliw; poprawa bezpieczeństwa energetycznego w regionie; promocja i wsparcie inwestowania w rozwój różnych dziedzin OZE to najważniejsze cele czekające na realizację”, zaznacza główny pomysłodawca i koordynator projektu, Andrzej Zarazka.

Zatem opracowanie, wdrożenie i prowadzenie działań promocyjnych w zakresie poszanowania energii i ochrony środowiska; popularyzacja wiedzy na temat metod i sposobów zwiększających energetyczną efektywność; analiza kosztów i pomoc w organizacji zakupów grupowych paliw i energii, pomoc w opracowaniu gminnych, powiatowych i subregionalnych planów zaopatrzenia w paliwa i energię to podstawowe działania Sądeckiego Klastra Energii Odnawialnej.

Bogdan Węgrzynek Public Relations / Fot. Archiwum Menu GroupPrzedstawiciele Sądeckiego Klastra Energii Odnawialnej prowadzą rozmowy dotyczące współpracy z Ogólnopolskim Klastrem Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Dzięki wzajemnej współpracy podmiotów pomysły Andrzeja Zarazki mogą okazać się niezwykle przełomową inicjatywą.

- „W ostatnich dniach rozmawiamy nad planami obu klastrów i wspólną strategią działania. Stworzenie lokalnego rynku energii odnawialnej jest dla regionu sądeckiego niezwykle istotne i stanowi ogromną nadzieję na przyszłość, podkreśla Bogdan Węgrzynek, wiceprezes Związku Pracodawców „Klastry Polskie”.

Izabela Okarmus Menu Group Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.