Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1209 miejsce

Sadowicz, Słodkowski, Trembecki – Polacy, którzy zginęli na Titanicu

W katastrofie Titanica zginęli pasażerowie różnych narodowości. Byli też Polacy.

fot. US National Archives and Records Administration Pierwszy, dziewiczy rejs Titanica największego wówczas parowego statku pasażerskiego na świecie, miał być dla wielu niezapomnianym przeżyciem. Wśród ponad 2 tysięcy pasażerów i 892 członków załogi, największą grupą byli oczywiście Brytyjczycy. Stanowili oni również prawie 100 proc. pasażerów najlepszej, pierwszej klasy.
Najczęściej występującym nazwiskiem wśród pasażerów o brytyjskim rodowodzie jest Fortune - „nomen omen” – los, fortuna. W drugiej klasie można już znaleźć nazwiska brzmiące z francuska jak La Roche czy Mallete, żydowskie jak Peruschitz czy Hickman lub nawet włoskie Portaluppi.
W obydwu tych klasach nie ma nazwisk wskazujących na słowiański rodwód. Nie brakuje ich za to w klasie trzeciej. Wśród pasażerów byli Sadowicz, Słodkowski (obaj zginęli) i Trembecki który przeżył katastrofę. Wszyscy oni z pewnością mieli polskie korzenie, ale byli obywatelami....Zjednoczonego Królestwa. Rodzina Orzeszkiewicz: Łukasz, Maria i Jerzy albo Stefan Pawłowicz to bez wątpienia Polacy. Wszyscy zginęli.
Wśród innych grup narodowościowych sporo było Skandynawów. Aż 14 pasażerów o nazwisko Anderson zaokrętowało się w Southampton. Przężyły tylko dwie kobiety o imieniu Erna i Carla, nawiasem mówiąc niespokrewnione.
Wśród skandynawskich pasażerów wiele jest osób o nazwiskach Asplund ( 8 osób, 4 przeżyły w tym dwoje dzieci). Byli też Norwegowie jak Gustawson, Hagland, Johanson i Finowie reprezentowani przez osoby o nazwisku Hervonen, Hickinen, Hakkurainen to Finowie. fot. Wikipedia, domena publiczna
W drodze do Ameryki statek wziął jeszcze pasażerów we francuskim porcie Cherbourg, gdzie oczywiście dosiedli się głównie Francuzi. Losy wielu z nich były tragiczne. Frances Lefebre sama rzuciła się z powrotem do lodowatej wody, gdy zorientowała się, że czwórka jej dzieci nie przeżyła.
W katastrofie zginęło też wielu Arabów o nazwiskach Assaf, Manssur, Jussuf, Kalli.
Tutaj znajdziecie pełną listę pasażerów Titanica.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Viola Wachna
 • Viola Wachna
 • 16.04.2012 19:32

Mimo wszystko wątpliwe by na liście byli Polacy. W powołanej wyżej liście encyclopedia -titanica.org
widneje wiele nazwisk ,,polsko" brzmiących jak np. Gilinski-pisane po angielsku. Po rozwinięciu danych biograficznych okazuje się, iz był to obywatel Litwy żydowskiego pochodzenia. Co do rodziny Oreskoviców jest napisane,iz pochodzili z Chorwacji z miejscowości Konjsko Brdo ( źródła: Gunter Babler - Reise auf der Titanic,Chronos, Zurich,1998.). Wskazana jest tez Banska Maria( ?) ale też napisane, że pochodziła z Chorwacji.
Trembeckiego w ogóle na liście nie znalazłam. Pomimo tego podoba mi się artykuł a dramatyczna podróż Titanica pasjonowałamnie od dawna...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojt Sitkos
 • Wojt Sitkos
 • 14.04.2012 21:21

szukam znajomej mojej babki z Lipna która płynęła w 1 rejsie Titanica, pamiętam jak babcia wspominała, że udało Jej się przeżyć!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Od tej strony mało kto przedstawia historię Titanica.

Komentarz został ukrytyrozwiń
asdf
 • asdf
 • 21.10.2011 05:07

Hm, Rodzina Oreskovic pochodziła z Chorwacji, tak samo jak Pavlovic, to jest wyraźnie napisane na Encyclopedia Titanica...

Komentarz został ukrytyrozwiń
to ja
 • to ja
 • 19.08.2011 21:35

SZUKAŁAM SIOSTRY MOJEGO DZIADKA <WIEM TYLKO ŻE MIAŁA NA IMIE AGNIESZKA I PŁYNEŁA Z DWÓJKĄ DZIECI

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nikola 7
 • Nikola 7
 • 19.06.2011 20:52

teraz az rycze ...........

Komentarz został ukrytyrozwiń
truskavka
 • truskavka
 • 19.06.2011 20:51

przepiekna historia

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nikola Matuśkiewicz
 • Nikola Matuśkiewicz
 • 19.06.2011 20:50

To po prostu przepiekna historia az sie popłakałam tyle ludzi zgineło .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł, lubię takie ciekawostki. Link także interesujący. Brawo za wybór tematu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

W internecie istnieje wiele stron dotyczących pochodzenia nazwisk. Przez pewien czas przebywałem w USA i bawiło mnie jak, ktoś nazywał się tam np. Janis a wiedziałem, że jest to osoba, której ojciec pochodził z pod Częstochowy i nazywał się Janiszewski to przykład prawdziwy, ale można jeszcze wziąć "na warsztat" Oreskowica. Lista pasażerów była drukowana w języku angielskim więc trudno im było pisać "rz" lub "sz" czy "cz" więc usuwali zbędne głoski tak więc Or (z) es (z) ko ( zastępuje trudne dla brytyjczyków" ie") v ( zastępuje fonetyczne "w" ) ic (z) daje Orzeszkiewicz i tak dalej. Dziękuję za przychylny komentarz mojego debiutu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.