Facebook Google+ Twitter

Sądy 24-godzinne będą 14-dniowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-03 07:38

Ministerstwo Sprawiedliwości chce do końca roku wprowadzić zmiany w systemie szybkiego sądzenia - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Zniknąć ma między innymi nazwa "sądy 24-godzinne". Jak pisze dziennik, ich istnienie jest całkowicie nieopłacalne - pochłaniają miliony, a nie rozprawiają się z chuliganami.

W zeszłym roku z 24 milionów złotych przeznaczonych na działanie sądów przyspieszonych aż 20 mln trafiło do adwokatów z urzędu. Rekordziści potrafią zarobić nawet 7 tys. złotych w jeden weekend!

Gazeta zwraca uwagę na fakt, iż w 24 godziny da się osądzić jedynie tych drobnych przestępców, którzy przyznają się do winy. Na udowodnienie winy pseudokibicowi złapanemu po stadionowych burdach trzeba więcej czasu - pisze "Wyborcza". W praktyce sprawa taka trafia do zwykłego sądu.

Resort sprawiedliwości chce, aby czas orzekania wydłużyć do dwóch tygodni. Dzięki temu sędzie będzie miał czas na przesłuchanie świadków czy zapoznanie się z dowodami - na przykład zapisem z monitoringu. Zniknąć ma także obligatoryjny obrońca z urzędu.

Więcej o zmianach w systemie szybkiego sądzenia pisze "Gazeta Wyborcza".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.