Facebook Google+ Twitter

Sądy internetowe usprawnią nasz wymiar sprawiedliwości?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-30 12:35

Wprowadzenie sądów internetowych usprawni działanie systemu sprawiedliwości, gdyż odciąży tradycyjne sądy - uważa minister sprawiedliwości.

Krzysztof Kwiatkowski przypuszcza, że w pierwszym roku działalności e-sądów trafi do nich około 400 tysięcy spraw. Przyniesie to oszczędności rzędu 15 milionów złotych.

W poniedziałek zacznie działać pierwszy w Polsce sąd internetowy. Będzie rozpatrywał najprostsze sprawy cywilne z całego kraju, choć jego siedziba będzie w Lublinie.

Minister sprawiedliwości powiedział na konferencji prasowej, że Polska będzie w grupie czterech krajów, w których działają sądy elektroniczne. Funkcjonują one już w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach.
Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że sądy elektroniczne umożliwią łatwiejszy dostęp do dokumentów prawnych i ograniczą biurokrację.

Z elektronicznej ścieżki będzie można skorzystać tylko w tak zwanym postępowaniu upominawczym. E-sąd będzie się zajmował sprawami z zakresu postępowania gospodarczego, czyli wydawaniem nakazów zapłaty wynikających na przykład z niezapłaconych rachunków. Takich spraw jest ponad milion rocznie. Nadal będzie też istniało postępowanie tradycyjne.

Każdy pozew zostanie rozpatrzony w ciągu kilku dni od wpłynięcia. Od podmiotów gospodarczych będzie wymagany podpis elektroniczny, indywidualni obywatele muszą się zalogować i podać swoje dane.

Serwery e-sądu mogą pomieścić bardzo duże ilości danych. Według zapewnień przedstawicieli lubelskiego sądu są one dobrze zabezpieczone przed hakerami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No ale takie stwierdzenie "dobrze zabezpieczone" zmobilizuje hakerów a dla nich to tylko kwestia czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.