Facebook Google+ Twitter

Safjan do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-23 09:15

Znany polski konstytucjonalista profesor Marek Safjan zostanie jednym z najważniejszych prawników w Unii Europejskiej - pisze dziennik "Polska". Dziennik ustalił, ze były prezes Trybunału Konstytucyjnego i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego ma zatwierdzoną już przez polski sąd nominację do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Tak zwany unijny sąd konstytucyjny wydaje wyroki, dotyczące interpretacji prawa unijnego i zgodności prawa krajowego państw członkowskich z brukselskimi dyrektywami. Rozpatruje też skargi na decyzje unijnych urzędników oraz odwołania od unijnego sądu pierwszej instancji, który zajmuje się konkretnymi skargami obywateli UE czy firm na wspólnotowe prawo.

Dziennik "Polska" zauważa, że w Luksemburgu finał może znaleźć spór o budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. To również ten Trybunał nakazał polskiemu rządowi zwrot akcyzy pobieranej przy imporcie używanych samochodów.

Wśród 27 sędziów luksemburskiego trybunału każdy kraj UE ma jednego reprezentanta. Na sześcioletnie kadencje mianuje ich rząd - przypomina dziennik "Polska".

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: urząd Safjan ETS


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.