Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32183 miejsce

Saga "Zmierzch" pod filozoficzną lupą

Piękno "Zmierzchu" przejawia się w skonfrontowaniu miłości i śmierci. Te zaś, stanowią wspaniały przyczynek do filozoficznych rozważań.

Okładka książki / Fot. materiały prasoweKsiążka "Zmierzch i filozofia. Wampiry, wegetarianie i pogoń za nieśmiertelnością" autorstwa W. Irwina, R. Housel oraz J. J. Wisnewskiego, to nowe spojrzenie na fenomenalną sagę "Zmierzch" Stephenie Meyer.

Czy Bella jest feministką, a Edward bohaterem bajronicznym? Dlaczego lubimy wampiry? Czy zabijanie zwierząt dla ich krwi jest etyczne? Co z wampirzą wolną wolą? Który z chłopaków, Edward czy Jacob, byłby odpowiedniejszy dla Belli? Jak postrzegać nieśmiertelność? Na te i inne pytania, trójka autorów próbuje odpowiedzieć w swej książce. Jednak kwestią sporną jest czy im się to jednoznacznie udaje.

Filozofia jest niezwykle trudną sztuką, zajmującą się zagadnieniami dotyczącymi natury świata i człowieka. Z niemal każdym wielkim filozofem można wejść w polemikę. I chyba o to chodziło autorom książki. Przestawiane w "Zmierzch i filozofia" tezy niewątpliwie skłaniają do refleksji. Na czterotomowe dzieło Stephenie Meyer czytelnicy mają możliwość spojrzenia z innej strony. Całkiem możliwe jest, że większość z nich nigdy nie zastanawiało się nad filozoficznym aspektem sagi. Irwin, Housel i Wisnewski, otwierają nam oczy.

W przystępny sposób Kant, Platon, Nietzsche, Arystoteles, Frankfurt, Rorty, Peirce, Freud i wielu innych filozofów, zostało wciągniętych w "zmierzchową grę". Niemal każdy motyw z sagi został zinterpretowany przez pryzmat filozoficzny.

Jak czytamy Harry Frankfurt twierdzi, że większość z nas ma sprzeczne pragnienia. "Jesteśmy wolni do tego stopnia, że nasze zachowanie jest powodowane tymi pragnieniami, które nam odpowiadają." I to właśnie, nie kto inny, jak Cullenowie są dobrym przykładem wspomnianej wolności. Ponieważ są wampirami - pragną krwi, a mimo tego, nie chcą odbierać ludziom życia. Postępują według określonych zasad i tym samym mogą "osiągnąć coś na kształt moralnego życia".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jeżeli takim książkom będziemy już przypisywać walory artystyczne czy filozoficzne, to nim się obejrzymy literatura zejdzie na psy. Aż przykro na to patrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.