Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28134 miejsce

Saga "Zmierzch" pod filozoficzną lupą

Piękno "Zmierzchu" przejawia się w skonfrontowaniu miłości i śmierci. Te zaś, stanowią wspaniały przyczynek do filozoficznych rozważań.

Okładka książki / Fot. materiały prasoweKsiążka "Zmierzch i filozofia. Wampiry, wegetarianie i pogoń za nieśmiertelnością" autorstwa W. Irwina, R. Housel oraz J. J. Wisnewskiego, to nowe spojrzenie na fenomenalną sagę "Zmierzch" Stephenie Meyer.

Czy Bella jest feministką, a Edward bohaterem bajronicznym? Dlaczego lubimy wampiry? Czy zabijanie zwierząt dla ich krwi jest etyczne? Co z wampirzą wolną wolą? Który z chłopaków, Edward czy Jacob, byłby odpowiedniejszy dla Belli? Jak postrzegać nieśmiertelność? Na te i inne pytania, trójka autorów próbuje odpowiedzieć w swej książce. Jednak kwestią sporną jest czy im się to jednoznacznie udaje.

Filozofia jest niezwykle trudną sztuką, zajmującą się zagadnieniami dotyczącymi natury świata i człowieka. Z niemal każdym wielkim filozofem można wejść w polemikę. I chyba o to chodziło autorom książki. Przestawiane w "Zmierzch i filozofia" tezy niewątpliwie skłaniają do refleksji. Na czterotomowe dzieło Stephenie Meyer czytelnicy mają możliwość spojrzenia z innej strony. Całkiem możliwe jest, że większość z nich nigdy nie zastanawiało się nad filozoficznym aspektem sagi. Irwin, Housel i Wisnewski, otwierają nam oczy.

W przystępny sposób Kant, Platon, Nietzsche, Arystoteles, Frankfurt, Rorty, Peirce, Freud i wielu innych filozofów, zostało wciągniętych w "zmierzchową grę". Niemal każdy motyw z sagi został zinterpretowany przez pryzmat filozoficzny.

Jak czytamy Harry Frankfurt twierdzi, że większość z nas ma sprzeczne pragnienia. "Jesteśmy wolni do tego stopnia, że nasze zachowanie jest powodowane tymi pragnieniami, które nam odpowiadają." I to właśnie, nie kto inny, jak Cullenowie są dobrym przykładem wspomnianej wolności. Ponieważ są wampirami - pragną krwi, a mimo tego, nie chcą odbierać ludziom życia. Postępują według określonych zasad i tym samym mogą "osiągnąć coś na kształt moralnego życia".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.