Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13825 miejsce

Saint Patrick's Day - to już dziś!

17 marca jest dla Irlandczyków dniem szczególnym. To właśnie dziś obchodzą oni święto, które poświęcone jest patronowi ich ojczyzny - świętemu Patrykowi.

Postać Patryka, porwanego w młodości przez piratów i wywiezionego do Irlandii, przez wieki obrosła już legendą. Według licznych podań, miał on m.in. uzdrawiać chorych i ożywiać zmarłych, uwolnić kraj od plagi węży i poświęcić całe życie głoszeniu Ewangelii, by ostatecznie dokonać chrztu Irlandii. To z jego osobą łączy się nierozerwalnie koniczynę, która od wieków jest symbolem Zielonej Wyspy.

Dzień świętego Patryka

Goście irlandzkiego Pubu Strych w Białymstoku, 17.03.2008, w dzień św. Patryka. / Fot. Artur Reszko
Dzień świętego Patryka obchodzony jest hucznie nie tylko w Irlandii, gdzie odbywa się tradycyjny już St. Patrick's Festival. Dzięki popularności kultury celtyckiej charakteryzującej Irlandię, liczne kraje europejskie w różnorakim stopniu nawiązują do tego święta. Wszystkich łączy jedna zasada: "Everyone wants to be Irish on St. Patrick's Day". Organizowane są parady (największa w Nowym Jorku od 1762 roku), pokazy tańca irlandzkiego i koncerty. Obowiązuje kolor zielony - zarówno w odniesieniu do stroju, jak i spożywanych trunków.

Polacy nie pozostają w tyle... Od kilku lat organizowane są, przede wszystkim, liczne koncerty muzyki irlandzkiej i pokazy tańca. Coraz częściej obchody obejmują także dni poprzedzające 17 marca, podczas których odbywają się prelekcje, prezentacje i wystawy poświęcone kulturze Zielonej Wyspy.

Tegoroczne obchody "po polsku"


W tym roku, mimo iż święto wypada w środku tygodnia, nikt nie zapomniał o irlandzkim święcie. Wielbiciele folku, mogą dziś wybrać się na następujące koncerty:
- Warszawa: Teatr Rampa - zespoły Beltaine i Comhlan, tawerna Przechyły - zespół Open Folk, Johnny's Pub - zespół Lia Fail,
- Szczecin: Royal Jazz Club - zespół Shannon, Irish Pub Dublin - zespół Emerald,
- Kraków: tawerna Stary Port - zespół The Grogers,
- Wrocław: klub Łykend - zespół Bochtan (Cork),
- Poznań: pub Brogans - zespół Trabba,
- Dąbrowa Górnicza: DK "Ząbkowice" - zespół Stonehenge (w ramach trasy "Celtic in Winter - Spring Tour"),
- Zielona Góra: pub Kawon - zespół Banshee.

Do "muzycznego" świętowania chętnie przyłączają się żeglarskie tawerny (m.in. Gniazdo Piratów w Łodzi i Contrast Cafe w Gdyni), gdzie dzisiejszego wieczoru wystąpią zespoły szantowe, które wielokrotnie szukają w irlandzkim folku muzycznych inspiracji.

Na muzyce jednak się nie skończy. W warszawskim Johnny's Pub, prócz koncertu na zainteresowanych czeka pokaz tańca w wykonaniu szkoły "Ua Niall" oraz konkursy, zaś poznańskie kino Malta, w ramach Festiwalu Filmu Irlandzkiego, zaprasza wieczorem na pokaz filmu "Wiatr buszujący w jęczmieniu". Gdański Irish Pub zaplanował projekcje spektakli tanecznych z udziałem Michaela Flatleya i zabawę do "białego rana" przy irlandzkiej muzyce.

To tylko nieliczne z zaplanowanych na dzisiejszy dzień imprez. Niezależnie od tego, na jaką formę obchodów się zdecydujemy, należy pamiętać o jednej zasadzie... "Dziś każdy chce być Irlandczykiem".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.