Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11072 miejsce

Saint-Chapelle - katedra, jak z bajki...

Usytuowana na wyspie Cité w Paryżu kaplica Saint-Chapelle, co roku przyciąga tysiące turystów. Nikt nie potrafi oprzeć się jej pięknu, zarówno architekturze, jak i wystrojowi wnętrz.

Fasada Sainte - Chapelle / Fot. fr.wikipedia.orgFundatorem budowli był Ludwik IX Święty (124-1270). Jego celem było wzniesienie kaplicy dla najcenniejszych relikwii świata chrześcijańskiego - korony cierniowej, którą cesarz Konstantynopola Baldwin II zostawił w Wenecji, a Ludwik IX wykupił w 1239 roku. Znalazły się tam także inne relikwie: gwóźdź oraz fragment Krzyża Świętego. Cena kupna tych "skarbów" kilkakrotnie przewyższała budowę Sainte-Chapelle.Wnętrze Sainte - Chapelle / Fot. fr.wikipedia.org

Kaplica powstała w części Zamku Królewskiego Kapetyngów, w obrębie Pałacu Sprawiedliwości. Jej budowa trwała siedem lat (1241-1248), a podjął się jej najprawdopodobniej Pierre Montreuil. W okresie średniowiecza główną funkcją kaplicy było przechowywanie relikwii. Oprócz tych Chrystusowych, znalazły się tutaj także relikwiarze świętych patronów Francji: Marcina, Ludwika z Tuluzy oraz Seweryna.

Czytaj także: Katedra w Chartres. Symbol francuskiego gotyku

Sklepienie / Fot. fr.wikipedia.orgW 1630 roku część pomieszczeń strawił pożar, zaś w czasie rewolucji francuskiej pełniła ona funkcję magazynu mąki. Zniszczeniu uległy wówczas relikwiarze, w tym ten najcenniejszy, mieszczący pamiątki po śmierci Chrystusa. Ten złoty relikwiarz postanowiono przetopić, a relikwie trafiły do skarbca katedry Notre-Dame. Dzieła sztuki przekazano do
Luwru, Musee de Cluny i Biblioteki Narodowej. Wieżyczka kaplicy / Fot. fr.wikipedia.orgGdy czasy stały się spokojniejsze, postanowiono zrekonstruować Sainte-Chapelle. Podjęli się tego Félix-Louis-Jacques Duban oraz Eugène Violet-le-Duc. Prace rekonstrukcyjne trwały od 1838 do 1867 roku. W roku 1853 Jean-Baptiste Lassus podjął się budowy wieżyczki. Po czterech latach powstała wysoka na 33 metry kompozycja. Zabiegi konserwacyjne, trwające nieprzerwanie przez 29 lat sprawiły, że kaplica powróciła do korzeni i znów świeciła swoim gotyckim blaskiem. Podczas prac usunięto wiele elementów barokowych, którymi na przestrzeni lat została doposażona.

Wygląd kaplicy przypomina relikwiarze skrzynkowe, które znane były już w romanizmie. Sainte-Chapelle to przykład sztuki dworskiej o bardzo wielkim znaczeniu dla rozwoju architektury sakralnej. Kaplica ta stała się wzorem dla późniejszych budowli tego typu w Europie Łacińskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Etien
  • Etien
  • 05.02.2011 12:06

Cudne, jak z bajki Disneya :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2011 19:21

Kolejna, wspaniała wycieczka w mało znane miejsca. Ciekawie przedstawiony opis 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, jest zachwycająca. Niezwykłe w niej są również witraże. Jest to miejsce, które na pewno warto w Paryżu odwiedzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sklepienie zapiera dech w piersiach. Imponujace!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam tam dawno temu, zachwyciła mnie tak samo swym pięknem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.