Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3775 miejsce

Sainte-Chapelle, arcydzieło francuskiego gotyku promienistego

Jedno z najwspanialszych osiągnięć myśli inżynieryjnej, ilustracja ideałów estetycznych klasycznego gotyku, mieściła relikwie Męki Pańskiej sprowadzone z Bizancjum. Co roku 800 tys. turystów przybywa podziwiać witraże Świętej Kaplicy.

Sainte-Chapelle, górna kaplica. / Fot. Wikimedia Commons – autor Didier B licencja 2.5Samolot wylądował punktualnie na Roissy. Nie zdążę nacieszyć się urokami Paryża, gdyż czeka mnie trzydniowe seminarium. Mam dla siebie tylko pół dnia. Postaram się to dobrze wykorzystać. Jadę z lotniska układając plan zwiedzania. Obok siedzi nieco starszy ode mnie mężczyzna z białą laską. - Chciałabym zwiedzić Sainte-Chapelle – pytam mojego niewidomego towarzysza podróży - Czy powinnam wysiąść przy Châtelet czy lepiej na stacji Saint-Michel?
– Nie jest pani paryżanką? – pyta dyplomatycznie. Nie próbuje ukryć zdziwienia. Chyba jeszcze nikt nie pytał go o drogę. – Odległość jest taka sama – odpowiada po krótkim zastanowieniu - Proszę jednak wysiąść przy bulwarze Saint-Michel, od strony Notre-Dame. Potem proszę przejść przez Sekwanę. Tak, kaplica jest podobno piękna… Proszę się nie martwić. Powiem pani kiedy wysiąść. Daje mi jeszcze kilka rad.

Sainte-Chapelle, widok od strony Pałacu Sprawiedliwości. / Fot. Wikimedia Commons – autor Eugenia_y_Julian licencja 2.0Przez resztę drogi rozmawiamy o Polsce, o Krakowie, o mojej pracy. Gdy pociąg zbliża się do Saint-Michel, mój niewidomy nieznajomy mówi: - Cieszę się, że mogłem pani pomóc. Proszę mi obiecać, że gdy panią zobaczę następnym razem, opowie mi pani dokładnie, co pani widziała. – Dobrze, opowiem. Zatem do zobaczenia – odpowiadam najcieplej, jak potrafię.

Wysiadam z metra. Bez trudu znajduję Pałac Sprawiedliwości. Jeszcze nikt nigdy nie wytłumaczył mi tak dobrze drogi…Dolna kaplica. Powódź zniszczyła dekorację malarską. Nie mogąc odtworzyć jej pierwotnego wyglądu (brak dokumentów archiwalnych), konserwatorzy zastosowali w XIX w. malowidła z motywem lilii burbońskich i płaskorzeźbione motywy heraldyczne Blanki Kastylijskiej. / Fot. Wikimedia Commons – autor Flickr licencja 2.0

Ministerstwo Sprawiedliwości znajduje się na wyspie Cité. To tutaj galijskie plemię Paryzjów założyło miasto Lutecję w I wieku p.n.e. W VI wieku pałac na wyspie stał się siedzibą Chlodwiga, pierwszego władcy Franków. Jego syn kazał wybudować nieopodal pierwszą paryską katedrę. W X wieku Hugo Kapet, założyciel nowej dynastii, umieścił całą swoją administrację w pałacu, który stał się siedzibą władzy królewskiej. Król Filip August wybudował na wyspie nowy pałac. Jego wnuk Ludwik IX powiększył budowlę, która była siedzibą królów do 1417 roku, kiedy to władcy Francji przenieśli się do Luwru.

Sainte-Chapelle, królewska kaplica pałacowa została zbudowana na polecenie Ludwika IX Świętego. Była kunsztowną oprawą przechowywanych tu relikwii, w tym odkupionych od Wenecjan za ogromną sumę 135000 liwrów korony cierniowej i fragmentu krzyża, zastawionych wcześniej przez Baldwina, cesarza Konstantynopola, za udzieloną mu pożyczkę. Dla porównania koszt samej kaplicy wyniósł zaledwie 40000 liwrów. Nie jest znana ani dokładna data rozpoczęcia budowy, ani nazwisko architekta. Prawdopodobnie był to Pierre Montreuil. Wzniesiono ją na dziedzińcu ówczesnego pałacu królewskiego. Budowę ukończono w 1248 roku.

Górna kaplica -widok ogólny. / Fot. Wikimedia Commons – autor Didier B licencja 2.5Kaplica i część wieży Bonbec są jedynymi zachowanymi elementami pałacu Świętego Ludwika. Obecnie znajduje się tu wielki i brzydki XIX –wieczny Pałac Sprawiedliwości. Aby dostać się do kaplicy, arcydzieła gotyku promienistego, trzeba przejść przez kordon ochrony, taki sam jak na lotnisku. Na ponurym dziedzińcu Pałacu wielkie plansze informują turystów o konserwacji witraży, dzięki mecenatowi Gaz de France i Fondations Velux. W środku będzie można podziwiać efekt pracy konserwatorów. Połowę pracy mają za sobą.

Kupuję bilet i przewodnik. Zatrzymuję się przed portalem, gdzie przybyłych wita rzeźba Maryi Panny. Powyżej, w tympanonie znajduje się scena koronowania Matki Boskiej. Kaplica jest zbudowana na prostym rzucie bazylikowym. Składa się z dwóch części, właściwie dwóch kaplic jedna nad drugą, z przedsionkiem i wielokątną absydą, zwieńczoną smukłą iglicą. Dolna trójnawowa kaplica o sklepieniu wspartym na czternastu kolumnach była poświęcona Maryi. Przeznaczono ją dla służby pałacowej i ludzi z zewnątrz. Zdobi ją bogata polichromia. Zimą 1690 roku powódź uszkodziła pierwotny wystrój dolnej kaplicy. Nawet podczas Rewolucji, gdy stała się magazynem zbożowym, nie uległa tak dużemu zniszczeniu. Polichromia została w większości odtworzona w XIX wieku w czasie prac restauratorskich, podobnie jak rzeźbiarski wystrój kruchty. Tym bardziej należy zwrócić uwagę na fresk z XIII wieku znajdujący się w absydzie po lewej stronie nad wejściem do dawnej zakrystii, przykład najstarszego zachowanego malarstwa ściennego w Paryżu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Byłem, widziałem. Dawno co prawda, ale wrażenia jakie na mnie wywarła nigdy nie zapomnę. Faktycznie jest wspaniała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krysiu, tak pięknie potrafisz opowiadać, że oczyma duszy można
te wszystkie cuda architektury zobaczyć :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 +. Ciekawe informacje.
Byłem, widziałem, polecam, najlepiej w słoneczny dzień, gdy witraże pokazują niebywały ogrom kolorów i refleksów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam tam kiedyś przed laty, to prawdziwy klejnot tak jak opisuje Krystyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo,
Budowla jest duża jak na kaplicę (w porównaniu na przykład z wawelską), ale w porównaniu z Notre Dame jest maleńka:)
Dolna kaplica ma 6,6 m wysokości i 10 m szerokości. Nie pamiętam dokładnie wysokości górnej kaplicy, ale okna, które zajmują prawie całe ściany mają ponad 15 metrów wysokości.
W katedrze zmieściłoby się kilkanaście takich kaplic:)
Mam nadzieję, że jednak będzie mogła Pani zwiedzić Francję i Paryż (osobiście wolę inne miasta).
Nigdy nie wiadomo. :) Warto zwiedzić kaplicę rezygnując z innych atrakcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno! Kaplica, a rozmiarami jak katedra. Nie zmienia to postaci rzeczy, że jest bardzo piękna. :) Do Paryża i jak się nie wybiorę, więc pozostaje mi jedynie chłonąć piękno tej budowli za pośrednictwem pani artykułu. Jeszcze raz pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, to nie jest katedra lecz kaplica pałacowa. Katedra jest siedzibą biskupa.
W Paryżu była to i jest katedra Notre-Dame:)
Polecam Sainte-Chapelle, bo jest to prawdziwy klejnot gotycki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe dzieło średniowiecznej architektury sakralnej! Z chęcią zobaczyłabym tę katedrę na własne oczy. :)
Za piękny opis tego cudu architektonicznego stawiam 5* i pozdrawiam autorkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Piękne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.