Facebook Google+ Twitter

Saint-Jean-Pied-de-Port - warte obejrzenia miasto w Dolnej Nawarze

15-tysięczne, turystyczne miasto przy granicy hiszpańskiej, niegdyś o ogromnym znaczeniu strategicznym, jest od wielu stuleci ważnym etapem na Drodze św. Jakuba wiodącej do Santiago de Compostela. Tu zaczyna się odcinek Camino Francés.

Saint_Jean-Pied-de-Port, most zwany rzymskim. / Fot. http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Donibane_Garazi.jpg&filetimestamp=20060602175028 / Fot. .Saint-Jean-Pied-de-Port lub baskijskie Donibane-Garazi, leży u „pied du port” czyli u stóp przełęczy Roncesvalles, a ta z kolei znajduje się na wysokości 1057 m n.p.m. w Hiszpanii. Owa przełęcz była miejscem bitwy stoczonej 15 sierpnia 778 roku, między tylną strażą wojsk Karola Wielkiego, a góralami baskijskimi. Dowodzący wojskami frankijskimi hrabia Roland, poległ tu wraz ze swoimi żołnierzami.

Od czasu powstania w XII wieku, miejscowość miała znaczenie strategiczne i bardzo szybko się rozwijała. Była to siedziba zarządcy-kasztelana, którego jurysdykcja sięgała na północ od Pirenejów, na całą prowincję nazwaną później Dolną Nawarrą. „Klucz do mojego królestwa” powie o mieście dwa wieki później Karol II Zły, który dla swoich poddanych był „Dobrym”. Wcześniej rolę taką pełniło Saint-Jean-le-Vieux, leżące na trasie Dax - Pampeluna, zniszczone za nieposłuszeństwo przez Ryszarda Lwie Serce.
Ulica Cytadeli / Fot. http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Donibane_garazi_2.JPG&filetimestamp=20070725162752
Jedną z pierwszych budowli Saint-Jean-Pied-de-Port był kościół św. Eulalii z XII wieku. Do dzisiaj zachował się romański portal widoczny w fasadzie domu starców Toki Eder, w dzielnicy Ugange. Na wzgórzu wznosił się zamek Mendiguren. U stóp zamku, Sancho VII Mocny, król Nawarry, wybudował na początku XIII wieku umocnione miasto, otoczone murami obronnymi o ostrołukowych bramach. Przetrwały one do dzisiaj, podobnie jak kościół wbudowany w system obronny. Stał się on jednym z głównych miejsc zwycięstwa nad Almohadami w 1212 r., w bitwie pod Las Navas de Tolosa. Ta przełomowa bitwa w trakcie trwania rekonkwisty, zdecydowała o ostatecznym wyparciu Saracenów z zachodniej Europy. Łańcuchy na herbie Nawarry uwieczniają to wydarzenie: wykradziono wtedy wielki skarb emira.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Po prostu rewelacja, te wyczerpujace opisy, ile mozemy sie dowiedziec, ile poznac rzeczy nam niewyobrazalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko o czym piszesz, jest warte odwiedzenia a tym bardziej poczytania o tym. Dzięki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla takich wspaniałych Czytelniczek i Czytelników warto pisać:) Dziękuję za uważne czytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prześwietna Przewodniczko! - gratuluję !
Pozdrawiam :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Reweracyjny tekst! Gratuluje i dziękuje :)) Pozdrawiam serdecznie i czekam na wiecej! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst :) Zachęca do podróży

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny świetny artykuł... gratuluję. Przeczytałm z wielkim zainteresowaniem możliwe, że wybiorę sie na drogę św. Jakuba. Dziękuję Krystyno !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. Pani Krystyno, z przyjemnością przeczytałam. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że to daleko:)
My lecieliśmy do Paryża samolotem, później TGV do Bayonne, a później Francuzi wieźli nas jeszcze autokarem do Górnej Nawarry. W Saint-Jean-Pied-de-Port widziałam młodych Polaków,którzy wybierali się do Composteli. Oni chyba polecieli do Hiszpanii, potem cofali się do Francji chyba autokarem lub pociągiem, by przejść całą Camino Frances...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe i urokliwe miasteczko. Szkoda, że tak daleko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.