Facebook Google+ Twitter

Sakrament przyszłego katolika

W kościołach w całej Polsce dzieci przystępują do sakramentu pierwszej komunii świętej. W tym roku w Szydłowcu wzięło w nim udział ok. 150 osób. W regionie uroczystości te nadal trwają.

W tym roku w Szydłowcu do komunii przystąpiło około 150 dzieci / Fot. Przemysław KorycińskiTrzy tury uczestników jednego z najważniejszych katolickich sakramentów już przystąpiło do swojej pierwszej komunii świętej. Dzieci z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szydłówku mszę miały 2 maja, było ich ok. 50 osób. Natomiast 9 maja pierwsza komunia odbyła się w parafii św. Zygmunta Szydłowcu, w której także wzięło udział ok. 50 osób. Ostatnia w tym roku „pierwsza komunia” w parafii św. Zygmunta odbyła się wczoraj.
Ważne katolickie święto
W kulturze katolików pierwsza komunia święta po chrzcie jest jednym z najważniejszych sakramentów kościelnych. Tutaj zakłada się, że dziecko jest już na tyle świadome, że może „przyjąć Pana Jezusa do serca”. I właśnie to przyjęcie komunii pierwszy raz w kościele jest symboliczne – ma stanowić dowód wiary małego katolika w męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

Przystąpienie do pierwszej komunii świętej oznacza „zjednoczenie z Chrystusem”, a to jest jednoznaczne ze złożeniem obietnicy (którą także słownie składa się w kościele), że w życiu będzie się postępować według zasad bożych. Komunia jest także symbolem wstąpienia młodego człowieka do społeczności wiernych. Po tym sakramencie o dziecku można już śmiało powiedzieć, że jest teraz formalnie członkiem wspólnoty kościoła katolickiego. Ale przyjęcie do ów wspólnoty poprzedzone musi być żmudnymi przygotowaniami. I nie tylko chodzi tutaj o dzieci, choć te muszą włożyć w to dużo pracy, ale także o rodziców, którzy niekiedy przeżywają ten sakrament równie mocno jak ich pociechy.

Przygotowania obejmują spotkania z katechetami, księżmi. Na spotkaniach „kandydaci” do wspólnoty religijnej uczą się zasad obowiązujących katolików.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.